Prezervatifli açıklamaya tepki büyüyor

CENEVRE - Papa 16. Benediktus’un önceki gün Kamerun ve Angola’yı kapsayan ilk Afrika ziyareti esnasında yaptığı, AIDS’le savaşın temelde ‘prezervatif dağıtımıyla değil, nefsi kırmayla’ mümkün olabileceği açıklamasına tepki yağıyor. Papa’nın sözlerine karşılık, dün BM AIDS’le Mücadele Programı (UNAIDS), prezervatifin AIDS’le mücadele temel unsur olduğunu açıkladı.
Bildiride her gün 7 bin 400’den fazla yeni vakaya rastlandığına işaret edilerek yeni HIV vakalarına dur demeden AIDS salgınının sona erdirilemeyeceği vurgulandı, tek başına salgının önüne geçebilecek ‘mucizevi bir önlem’ olmadığına dikkat çekildi.
Fransa Dışişleri Bakanlığı da “Fransa, Papa 16. Benediktus’un bu sözlerinin sonuçları karşısındaki çok derin endişesini dile getirmektedir” dedi. 

Tehlikeli ve çağ dışı
Dünya Doktorları açıklamayı ‘tehlikeli’ olarak yorumlarken, Dünya AIDS’le Mücadele Fonu Yürütme Direktörü Michel Kazatchkine, Papa’dan sözlerini geri almasını istedi. İngiliz sivil toplum kuruluşları da tepkili. Christian Aid, açıklamanın yaratacağı kafa karışıklığından büyük üzüntü duyduğunu söyledi.
Hollanda Kalkınma ve İşbirliği Bakanı Bert Koenders’e göre Papa’nın görüşleri ‘çağ dışı’ ve ‘insanlığa zararlı’.
Vatikan Sözcüsü Federico Lombardi ise Papa’nın sorumlu eğitim konusuna işaret ettiğini belirterek, “Bu seyahatten Katolik Kilisesi’nin AIDS sorunu karşısındaki tutumunda bir değişikliğe gitmesini beklememek gerek” dedi. Sözcü kilisenin prezervatif kullanımında bir güven ideolojisi geliştirmenin doğru tutum olmayacağını, bunun sorumluluk anlayışına uygun düşmediği görüşünde olduğunu belirtti. (aa)