Prof. Higgs: Tanrı parçacığı kötü bir şaka

Prof. Higgs: Tanrı parçacığı kötü bir şaka
Prof. Higgs: Tanrı parçacığı kötü bir şaka
Maddeye kütle verdiği düşünülen ve 'Higgs Bozonu' diye bilinen atomaltı parçacığına ilişkin teorinin arkasındaki isim olan Profesör Peter Higgs, "Tanrı Parçacığı" tabirinin kötü bir espri olduğunu söyledi.

Kamuoyunda ‘Tanrı Parçacığı’ olarak bilinen Higgs Bozonu teorisini ortaya atan Profesör Peter Higgs, kendisinin bir ateist olduğunu belirterek verilen isme itiraz etti.

BBC İskoçya servisine konuşan İngiliz profesör, "Her şeyden önce ben bir ateistim. Bildiğim ikinci şey ise bu ismin bir tür espri sonucu verildiği. Ve pek de iyi bir espri değildi. Bunun yanlış anlamalara neden olabileceği düşünüldüğünde, bu ismin verilmesinin doğru olmadığı görüşündeyim" dedi.

"Tanrı Parçacığı" tabiri ilk olarak 1993 yılında Nobel ödüllü fizikçi Leon Lederman ve bilim yazarı Dick Teresi tarafından kullanılmıştı.

HIGGS BOZONU NEDİR?
Evrenin başlangıcı kabul edilen Büyük Patlama’nın saniyenin milyonda biri kadar ertesinde ilk parçacıklar da etrafa saçıldı. Bu parçacıklar saf enerjiydi, bir kütleleri yoktu. Onlara kütle kazandıran mekanizmanın “Higgs Bozonu” olduğu 1964 yılında ortaya atıldı. Avrupa Nükleer Araştırmalar Örgütü (CERN) yetkililerinin geçtiğimiz yaz yaptığı açıklamayla 48 yıllık teori deneysel olarak da kanıtlandı.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda Temmuz ayında keşfedilen kainatın temel parçacığının kalıntılarıyla ilgili inceleme sonuçlarını açıklayan CERN yetkilileri, geçtiğimiz Mart uzun zamandır aranan Higgs Bozonu’nun bulunduğuna dair ‘güçlü işaretler’ olduğunu bildirmişti.

CERN'den yapılan açıklamaya göre, 2012 yılında elde edilen veriler, geçtiğimiz sene bulunan parçacığın, ‘Higgs Bozonu’nun ‘bir versiyonu’ olduğunu gösteriyor. ( Hürriyet )