Protestolardan kurulu orkestra

Protestolardan kurulu orkestra
Protestolardan kurulu orkestra
!f İstanbul'un yarışmalı bölümü 'Aşk & Başka Bi' Dünya'da ödülün sahibi olan 'Anarşik Armoni, devrimci müzik teorilerinden Gezi'ye uzanıyor.
Haber: SERDAR KÖKÇEOĞLU / Arşivi

!f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nin müzik belgesellerine dikkat! Komünal yaşam grupları ile black metal ruhu arasında ‘paganik’ bağlar kuran ‘A Spell to Ward Off the Darkness’, ‘The National’ belgeseli, trajikomik bir abi/kardeş hikâyesi patlatan ‘Mistaken for Strangers’ misafir belgeseller arasında dikkat çekerken, bizim sokaklardan gelen ilginç bir belgesel de ilgiyi hak ediyor. Hayatın ve müziğin kurulmuş düzenine çomak sokan, provoke edici ‘Anarşik Armoni’.
Memleketin ilk kapsamlı John Cage kitabını hazırlayan Semih Fırıncıoğlu’nun dersleriyle Cage’i de referansları arasına alan çalışma; deneysel (çağdaş) sanatların öncelikle özgürlükçü bir yaşamı amaçladığını anımsatıyor. Önüne konulanla yetinen, onu tüketmeye alışmış kulaklara doğru müziğin tanımını genişleterek, doğadaki saf sesin güzelliğini göstererek başlıyor işe.
Doğa söz konusu olunca Gezi direnişi de önemli anlarla belgeselde yerini alıyor. Ağacı, doğayı, kenti kucaklama mücadelesi, kuralların ve kalıpların dışındaki müziğe ulaşma çabasıyla birleşiyor. Çağdaş müziğin kaotik yapısını zor bulanlara -noise müziğin politik işlevine de gönderme yaparak- protestolarda yükselen seslerin oluşturduğu gürültülü orkestranın güzelliğini hatırlatıyor. Belki sonuç biraz dağınık ama düzen karşıtı bir belgeselde bu durumu yadırgamamak lazım.
Belgeselin bir yerinde besteci Alper Maral konuşurken odaya açılan bir kapıyla içeri dolan sesin güzelliğini gösteriyor aslında ve canlı müzik performansları, kronolojik elektronik müzik tarihi ve müzisyen konuşmalarıyla düşüncelerini seslendiriyor.
Anarchic Harmony / Anarşik Armoni
21 Şubat 2014 17:00
Cinemaximum Fitaş

Başka bi’ armoni


İş Bankası Maximum Kart ortaklığıyla gerçekleştirilen !f Bağımsız Filmler Festivali’nin yeni yarışması ‘Aşk & Başka Bi’ Dünya ’nın ödül töreni önceki gün Adahan Otel’de gerçekleştirildi. Pelin Batu’nun sunuculuğunu yaptığı gecede Koray Kaya’nın ‘Anarşik Armoni’yle aldığı ödülü, festivalin konuğu Michel Gondry tarafından verildi. ‘Aşk & Başka Bi’ Dünya’ sinemayla yapılabilecek aktivist sinemacıları bir araya getiriyor. Yarışmada bu yıl Türkiye ’den ‘Anarşik Harmoni’ dışında Jehane Noujaim’in Oscar adayı filmi ‘Meydan’, Pussy Riot’ın hikâyesini konu alan ‘Pussy Riot: Bir Punk Duası’, Riahi Kardeşler’in ‘Her Gün İsyan’ının da bulunduğu yedi film yer aldı.