Psikopatların beyni farklı çalışıyor

Bir cinayet ya da tecavüz haberi okuduğunuzda, 'Bir insan bunu nasıl yapar?' diye düşünür müsünüz? Bilim insanları sorunun cevabını buldu: Psikopat beynin çalışma şekli farklı!

LONDRA - Cinayet, ırza geçme ve benzeri gibi ağır suçları işleyen psikopatların beyin yapılarının biyolojik olarak, diğer insanlarınkinden farklı olduğu belirlendi. İngiliz bilim insanlarının çalışmaları sonucunda, bu kişilerin beyinlerinin duygularla ilgili bölümüyle (amygdala), dürtüleri ve karar almayı yöneten bölümü (orbitofrontal cortex) arasındaki ‘bağlantıların’ hatalı olduğu belirlendi.
Bu iki bölümün psikopatlarda farklı olduğu biliniyordu ancak aralarındaki bağlantının ‘hasarlı olduğu’ ilk kez ortaya kondu. Bu da, (DT-MRI) adı verilen yeni bir tarama yöntemi sayesinde mümkün oldu.
Cinayet, seri ırza geçme, boğma gibi ağır suçları işleyen kişiler üzerinde yapılan araştırmalar, iki önemli beyin bölümünü birbirine bağlayan yollarda çukurlar olduğunu, psikopat olmayanlarda ise bu yolların iyi durumda olduğunu ortaya koydu. Çalışmaya ilişkin makale, Molecular Psychiatry adlı bilimsel dergide yayımlandı. Londra’daki King’s College Hastanesi Psikiyatri Enstitüsü’nden Dr. Michael Craig, yeni bulgunun, psikopatların tedavisinde yeni olanaklar sunacağını, ayrıca doktorların, araştırmacıların ve adalet sistemi mensuplarının yaklaşımlarında köklü değişimler sağlayabileceğini ifade etti. Craig Reuters’a yaptığı açıklamada, “Beynin iki bölümü arasındaki bağlantının, psikopatlarda, diğer insanlar kadar iyi olmadığını belirledik. Bunu, iki bölge arasında uzanan bir yola benzetirsek, bu kişilerde yol çukurlu, iyi korunmamış durumda” dedi.
Craig, çalışmaları sırasında dokuz psikopat ve dokuz da normal kişinin beyinlerini taradıklarını, bu sayıların az olduğunu, daha geniş taramalarla ve yeni çalışmalarla bu bulguların geliştirilmesinin gerektiğini de açıkladı. Yaptıkları çalışmanın, beynin iki kısmı arasındaki bağlantıların nasıl, ne zaman ve neden tahrip olduğunu ortaya koymadığını da söyleyen Craig, “Şimdi en ilginç soru, bu çukurların doğuştan mı geldiği, sonradan mı oluştuğu, veya belirli bir şeyin mi buna yol açtığını bulmak” diye konuştu. (aa)