PSY'den Tepebaşı'nda 'Gangnam Style'

PSY'den Tepebaşı'nda 'Gangnam Style'
PSY'den Tepebaşı'nda 'Gangnam Style'
'Gangnam Style' şarkısıyla fenomen haline gelen Koreli şarkıcı PSY, Tepebaşı'nda bir konser verdi. Etkinliğe gelen binlerce kişi, üst üste çalan şarkı eşliğinde o meşhur dansı etti
Haber: ALPBUĞRA BAHADIR GÜLTEKİN / Arşivi

Klasik konser haberi klişesidir: “Soğuk havaya rağmen binlerce kişi konser alanını tıklım tıklım doldurdu...” İşte Galatasaray ’dan Tepebaşı’ndaki TRT Binası’na döner dönmez karşılaşılan manzaraydı bu. ‘Gangnam Style’ videosu Youtube’da bir milyardan fazla izlenen, Güney Koreli şarkıcı PSY’nin İstanbul Blue Night kapsamında düzenlenen ücretsiz konserine tahmin edildiği üzere akın olmuştu. Çene titreten soğuğa bir de ara ara çiseleyen yağmur eklenmişti ama konser başlamadan bir saat önce alanı dolduran o kalabalık için nafileydi bunlar.


ZATEN BAŞKA ŞARKISINI BİLMİYORUZ Kİ!

Mevzusu açılmışken kalabalıktan bahsedelim… Her yaş grubundan geniş bir kitle sahne önünde yer alıyordu. Türkiyeli hayranların yanında Arap turistlerin de yoğun ilgisi gözlerden kaçmadı. Planlı, programlı gelenlerin yanı sıra etkinliğin olduğunu o an öğrenenler de yok değildi. Ama dört bir yandan en çok kulağa takılan cümle, “E işte Gangnam’ı dinler, sonra gideriz” diyaloglarıydı. Noktası gevrek bir gülüşle konulan sonraki cümle ise malumun ilamıydı: “Zaten başka şarkısını bilmiyoruz ki...”

Evet, PSY 13 yıllık kariyerine beş albüm sığdırmıştı ama ‘Gangnam Style’dan başka hiçbir şarkısı bilinmiyordu. Peki ya bu 15 dakikalık konserde ne olacaktı? Program “Açılış, Gangnam Style, Kapanış” şeklinde mi zuhur edecekti? İzleyiciler “bis, bis” diye mi bağıracaktı? “Bir daha" tezahüratları ta Çıksalın’dan mı duyulacaktı?” İşte tam bu sorular merak uyandırıyordu ki saatler 21.00’ı gösterdi ve tüm Haliç’te yankılanan bir çığlık eşliğinde sahnede PSY göründü.

HEP BİRLİKTE GANGNAM DANSI

Tabii, ‘Gangnam Style’ ile yaptı açılışı tahmin edileceği gibi. Sahnenin bir ucundan diğer ucuna koşturdu durdu. Ne zaman ki PSY nakarata geldi ve “Oppa Gangnam Style” dedi, konser alanını dolduran binler bileklerini çaprazlama birleştirip ayakların üzerinde zıplamaya başladı. Herkes bir yandan zıplıyor, bir yandan da yanındakine bakıyordu. PSY ara vermedi, baştan bir kez daha söyledi. Derken o şarkı da bitti, şarkıcı gelenlere teşekkür etti. “İstanbul’da olmaktan ne kadar çok mutlu olduğunu” dile getirdi.

Yeni bir şarkı seslendireceğini zannederken bir kez daha Gangnam çalmaya başladı ve seyirci bu kez daha tecrübeli, daha kendinden emin bir şekilde dans figürlerinin üstesinden geliyordu. Bilekler birbirine kenetlenmiş, ayaklar yerlere vuruluyordu. Kimisi ise tribün kültürünü üzerinden atamamış, “üçlü çektirir gibi” omuz omuza zıplıyordu.

PSY araya enstrümansız bir şarkı sıkıştırdı ama sonra “Final!” diyerek yine ‘Gangnam’a döndü. Gece boyunca Beyoğlu civarında onlarca defa çalan ‘Gangnam Style’ artık ‘kabak tadı’ vermeye başlamıştı ki, şarkıcı şovuna son vermeyi uygun gördü. Müzik kesildi, sahne önünde baş selamı verdi. Topu topu 15 dakika süren performansının içine dört defa aynı parçayı sıkıştırdıktan sonra sahneden ayrıldı.


ZATEN DOYMUŞTUK

Asıl kriz ise Tepebaşı’ndaki o binlerce kişinin Galatasaray Meydanı’na akması olacaktı. Hem Tarlabaşı Bulvarı’ndaki araç hem de İstiklal yönündeki yaya trafiği kilitlendi. Ne var ki, geçen seneye damgasını vurmuş ve kültürel bir fenomen olmuş ‘Gangnam Style’ da İstanbul semalarında çınlamış oldu. Zaten bu defteri de kapatmanın zamanı gelmişti, bunu da bilmek iyi oldu.