Punk-chic ondan sorulur: Georgia May Jagger

Punk-chic ondan sorulur: Georgia May Jagger
Punk-chic ondan sorulur: Georgia May Jagger
Babası Rolling Stones'un efsane solisti Mick Jagger. Annesi ikonik süpermodel Jerry Hall. Cool'luk onun DNA'sında var. Haliyle sonbaharda 'cool' görünmenin yollarını sormak için ondan daha iyi bir isim olamaz. Top model Georgia May Jagger, sezonun en hit moda akımlarını anlattı.

RADİKAL – Hürriyet Cumartesi’nden Aslı Barış Londra’da top model Georgia May Jagger ile Londra’da buluştu.  Aslı Barış’ın yazısı ve söyleşisi şöyle:

Mekân: Londra Moda Haftası kapsamında Picadilly Circus’ta düzenlenen bir çay partisi. Ama bu sıradan bir ‘beş çayı’ değil.  En ‘cool’ top model Georgia May Jagger’ın evsahipliğinde, ‘punk’ ve şık bir davet. “O nasıl oluyor?” derseniz:  Marie Antoinette filminin setini aratmayan , kremalı pastaların makaronlara karıştığı, şampanyanın su gibi aktığı bir masa düşünün. Duvarlar pembenin 50 tonu olsun. Ama yer yer de inşaat filizleri de çıksın sağdan soldan. Ve punk grupları ardı ardına sahne alsın… Drew Barrymore gibi Hollywood yıldızları, bir yandan ekleri mideye indirirken, diğer yandan oturduğu yerden çığlık çığlığa alkış tutsun. İşte böyle bir şey.  Ama sadece ortamdan bahsederek olmaz… Nedir bu sezon trendi ‘punk ve şık’ diye merak ettik, başladık  güzellik abidesi Georgia May’le konuşmaya…

Sezonun  en hit trendi punk-chic’ten bahsedelim… Bildiğim kadarıyla bu tarzın iddialı takipçilerindensiniz…

-Punk akımını her zaman kendime yakın bulmuşumdur. Ama ‘kız’ gibi giyinmekten hoşlanan, ‘cici’ şeyleri seven bir yanım da var. İkisini birleştiriyorum, ortaya biraz eklektik bir tarz çıkıyor. İşte size punk-chic!

Peki bu eklektik tarzın olmazsa olmazları?

 -Skinny Jean pantolonlar, kısa deri ceket, kısa motorcu botları, topuklu stilettolar. Ve tabii ki yaz-kış,havalı kısa bir elbise. Doğru jean modelini seçmek çok önemli. İyi bir Jean, havalı bir gözlük ve tişört, sizden cool’u yok!

Sizin başlattığınız başka bir trend de ayrık diş.  Sırf aynı seksapeli yakalamak için dişçiye gidip operasyon geçirenler dolu… Bekliyor muydunuz ayrık dişlerinize bu ilgiyi?

- Bu konuyu düşünmemeye çalışıyorum ama sosyal medyada dişlerim hakkında muhtelif yorumlar dönüyor sürekli. Bazıları çok şeker buluyor, bazılar seksi… Ama “Git, tel taktır” diyenler de var. Bence trend olmaktan daha ziyade dişlerimin verdiği mesaj önemli. Modelseniz herkes sizin ‘kusursuz’ görünmenizi bekliyor.  Ama herkes tek tip, kusursuz görünseydi, acaip sıkıcı olmaz mıydı? Bu yüzden ayrık diş modasını başlattığım için mutluyum, bence dişlerim arasındaki o boşluk karakterimi sembolize ediyor.

Hazır başlattığınız ya da geri getirdiğiniz moda akımlarından bahsediyoruz, kırmızı parlak ruj konusunu da atlamayalım…

-Bunu ben icat etmedim aslında. Ben de işi ‘bir bilenden’ yani süpermodel olan annem Jerry Hall’dan öğrendim. Kırmızı ruj her imaja farklı bir boyut katar. Havalı görünmek istiyorsanız güneş gözlüksüz ve kırmızı rujsuz evden dışarı çıkmayın. Annem her giysiyi kurtarır der…

Peki ne tip çerçeveleri takmamız lazım bu havalı görünüm için?

Büyük, yüzünüzü kaplayan çerçeveler… Hollywood yıldızı gibi.

Yıldızlardan bahsetmişken… Anneniz süpermodel, babanız rock yıldızı. Cool’luk DNA’nızda var. Böyle bir ailenin gündelik ev hayatını merak ediyor herkes…

-Farkındayım, dışarıdan çok ‘havalı’ göründüğünü… Ama onlar benim için annem ve babam sadece. Büyürken ne kadar ünlü olduklarını bilmiyordum zaten. Sıradan bir aileyle bizi kıyaslarsanız, eminim ki biz daha normal çıkarız. Ailem eğitimim konusunda her zaman sıkıydı; 16 yaşında modelliğe başlama iznini ancak derslerimi hiç ihmal etmeyeceğim konusunda söz vererek koparabildim. Yeri geldi, defileden çıkıp uçağa atladım, ödevlerimi uçakta yaptım, iner inmez de sınava girdim. İşlerimi her zaman okul programıma göre ayarladım. Ama haklarını yemeyeyim: Kariyerlerimiz konusunda bizi desteklemek konusunda da ellerinden geleni yaptılar.

Annenizden modellik konusunda aldığınız en iyi tavsiye?

-Reddedilmeye alış, üzerine alınma. Çok çalış.  Bir de her zaman kibar ol ve gülümse. Divalara yer yok!

Stil konusunda sizin verebileceğiniz en iyi tavsiye?

-  Sizin için anlamı olan, mesela özel bir günde giydiğiniz elbiseleri saklayın. Yatırım olabilecek özel parçaları alın. Mutlaka kaliteli bir deri ceket edinin, hayat boyu giyersiniz. Güneş gözlükleri de önemli. Onlar tıpkı ayakkabı gibi giysiye tarz katar, mutlaka değişik modeller alın ve takın.

Sizin stil ikonlarınız kim?

- Grace Jones, Prince ve Beyoncé.

Porselen gibi bir cildiniz var. Bunu korumak için neler yapıyorsunuz?

-Uyku önemli.  Mesela önemli bir çekimim varsa, bir gece öncesinden erken yatarım.

Sürekli çekimlerde olduğunuz için gece hayatınız pek parlak değil herhalde.

-Zaten meraklısı da değilim. Tabii gezmeyi de severim ama annem ve babamla evde yemek yapmak daha zevkli geliyor. Bazen anneme bahçede de yardım ediyorum, toprakla uğraşmak da çok zevkli.

Londra Moda Haftası’nın ana sponsporu Sunglass Hut’ın yüzüsünüz, haliyle de resminiz neredeyse tüm Londra sokaklarında panoları kaplamış. Nasıl bir duygu insanın her yerde kendini görmesi?

-Sürreal. İki yıldır neredeyse markayla çalışıyorum. Ama bu moda haftası sponsorluğu sayesinde tabii işin rengi değişti, her yerde ben varım! İtiraf ediyorum: Çok zevkli bir şey!

DREW BANA BAYILIYORMUŞ!

Top model Cara Delevingne ile yakın dostsunuz. Rakip olan isimlerin arkadaşlık yapması pek alışılagelmiş bir durum değil moda endüstrisinde…

- Açıkçası hiç de zor değil, birbirimizin hayatını, çalışma temposunu bildiğimiz için daha rahat anlaşıyoruz. Ama bütün arkadaşlarım da meşhur değil, mesela okuldan bir sürü yakın dostum var.

Yeni bir arkadaş daha edindiniz sanırım. Oyuncu Drew Barrymore demin sizi ne kadar sevdiğinden bahsediyordu.

- Evet, harika değil mi? Ona küçüklüğümden beri hayranım, partiye çağırdım. “Tabii gelirim zaten sana bayılıyorum benim favori modelimsin” dedi. Öldüm sevinçten!