Punk hâlâ korkutuyor

Punk hâlâ korkutuyor
Punk hâlâ korkutuyor
Haber: Serdar Kökçeoğlu / Arşivi

Korku mitolojisinin ‘yakışıklı’ kahramanlarıyla punk müziğini buluşturan Horrorpunk, müzik tarihinin acayip türleri arasında. Daha çok tür saplantılı müzik yazarlarının bir şakası gibi gözükse de gayet ciddi, ciddi derecede eğlenceli bir tür. Ucuz korku ve bilimkurgu filmlerinden bahseden punk şarkılarından oluşan ‘kült’ bir arşivi var.
Horrorpunk’ın nüfus cüzdanında doğum tarihi olarak müzik (ve çizgi roman) dünyasının efsanevi isimlerinden Glenn Danzig’in Misfits’i konuşturmaya başladığı 1977 yılı yazar . Danzig evden ayrılana kadar grupla birlikte punk’ın alttürlerini (altyapısını) sağlamlaştıran albümlere imza attı. Şubat başında çıkan ‘Dea.d. Alive!’ grubun üçüncü konser albümü (2011 New Jersey ve New York konserlerinden harman) ve Glenn Danzig dönemi sonrasından parçalar içeriyor. Bu arada, Rocky Horror Picture Show’dan hatırlayacağınız ‘Science Fiction/Double Feature’ parçasının keyifli cover’ı da küçük bir sürpriz olarak albümde yerini almış.
Konser albümü, seksenlerde videoculardan fantastik filmlerin VHS kasetlerini toplayan deri ceketli punk hayranları için büyük olay değil tabii ki. Yine de b-movie’lerden ve sert çizgi romanlardan zevk alan ‘geek’lerin daima sempati duyduğu Misfits’in 2013 yılında raflara, blog ’lara çıkmasının insanı keyiflendiren bir tarafı da yok değil. 20. yüzyıla özgü bazı kült ve ‘antika’ zevklerin bugün de devam ettiğini gösteren, tarihi önemi olmayan ama eğlenceli ve enerjik bir albüm. Tıpkı b-movie’ler gibi.