Putin'e Gizem için mektup gitti

Putin'e Gizem için mektup gitti
Putin'e Gizem için mektup gitti

Beatles’ın üyelerinden Paul McCartney, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bir mektup göndererek 19 Eylül ’den beri Rusya’da gözaltında bulunan Greenpeace üyelerinin serbest bırakılmasını istedi. McCartney, 14 Ekim’de gönderdiği mektubu internet sitesinde de yayımladı.
McCartney, Rus lidere adıyla hitap ettiği mektubunda “Greenpeace, kesinlikle Rusya karşıtı bir örgüt değildir.... 45 yıl önce İngilizlerin ülkeniz hakkında hiç de hoş şeyler söylemediği bir dönemde Rusya ile ilgili bir şarkı yazmıştım. En çok sevdiğim parçalardan biri olan ‘Back in the USSR’ adlı şarkıda ‘Ayrılalı öyle uzun zaman olmuş ki buraları tanıyamadım. Eve geri dönmek harika’ ifadeleri geçiyordu.”
Greenpeace’in Direktörü Kumi Naidoo da McCartney’in Rusya’da son derece sevilen ve saygı duyulan biri olduğuna işaret ederek “Umarım yazdığı mektup, bu 30 yürekli kişinin bir an önce ailelerine kavuşmasına yardımcı olur” dedi.
Greenpeace’e kötü haber
Ancak Rus yetkililerin Greenpeace üyelerinin 3 ay daha ‘gözaltında’ kalması için başvuracağı öğrenildi. Rusya Gazprom’un Kuzey Denizi’ndeki petrol arama çalışmalarını protesto etmek için gösteri düzenleyen 28 Greenpeace üyesi ile 2 gazeteciyi 19 Eylül’de gözaltına aldı. Örgütün gemisine de el koydu. Holiganlıkla suçlanan Greenpeace üyeleri, hafta başında St. Petersburg kentine nakledildi.