"Şarkılarımdan emin olmak istemiyorum"

John McCrea, telefonun diğer ucunda. Telefonun diğer ucu Colorado'da.
Haber: MELİS DANİŞMEND / Arşivi

John McCrea, telefonun diğer ucunda. Telefonun diğer ucu Colorado'da. Festivalden festivale koşan Cake'in 'esas oğlan'ı, gayet samimi. Soru cevaplamaktan çok hoşlanmadığı belli. Ama baştan savma cevaplar da vermiyor.
Hüzünlü ama aynı zamanda da komik şarkılar yaratmak istediğini söyleyen McCrea, ortaya çıkan karmaşadan da memnun.
Alternatif bir rock grubu olarak tanımlanıyorsunuz. Müziğinizin içinde bu kadar folk ve country varken nasıl alternatif olabiliyorsunuz?
Bu alternatifi nasıl tanımladığınıza bağlı. Alternatif başka bir seçenek demek. (Biraz duruyor) Aslında alternatifin nasıl bir şey olması gerektiğinden emin değilim. Alternatif olan on yıl boyunca alternatif mi kalacak? Hiç zannetmiyorum. Sanırım böyle söylemek daha iyi.
Müzik otoriteleri şarkı sözlerinizin ironik olduğunu söylüyor ama siz aynı fikirde değilsiniz sanırım...
Sadece kısmen haklılar. Ben şarkı sözlerimde belirsizlik olduğunu düşünüyorum. Eğer ironik bir belirsizlik yaratabilirsem, iyi bir şey. Çünkü samimiyet ve ironiyi ya da alaycılığı harmanlayınca bir karmaşa ortaya çıkıyor ve siz de bu karmaşa içinde müziğinizi yapıyorsunuz. Talking Heads'den David Byrne bir keresinde "Sözler, müziği dinletmek için kullanılan bir hiledir," demişti. Bu sözü seviyorum ama tam olarak aynı fikirde olduğumu söyleyemem. Bir miktar belirsizlik yaratılırsa, müzik yolunu bulur. Ben bir şarkının ne olduğundan emin olmak istemiyorum. "Bu ironik, şu ciddi bir şarkı,"
demek istemiyorum. Zaten en sevdiğim şarkılar
ağlasam mı gülsem mi, bilemediğim şarkılardır.
Mesela?
Kimsenin şarkılarıyla alay etmek istemiyorum ama Kenny Rogers'ın bir şarkısı vardır... (Gülüyor) Aşağılamak filan istemiyorum ama gerçekten çok hüzünlü ve aynı zamanda komik bir şarkıdır.
Lady mi?
(Gülüyor) Hayır, hayır. Ruby Don't Take Your Love to Town. Birçok Kenny Rogers şarkısı hem komik hem de hüzünlüdür.
Dört harfli küfür: Cake
Peki sizce sizin şarkılarınız insanı ağlatabilir mi?
Bilmiyorum. İlk albümümüz Motorcade of Generosity'de hüzünlü bir şarkı var, Up So Close. Beni neredeyse ağlatır. Bu şarkı benim ne yapmaya çalıştığıma da iyi bir örnek; hüzünlü ve komik. Bir karmaşa yaratıyor.
İkinci albümünüz Fashion Nugget Türkiye'de 30 binden fazla sattı. Bunu biliyor muydunuz?
Gerçekten mi? Tam rakamı bilmiyordum ama Türkiye'de bizi tanıdıklarını duymuştum. Bu beni mutlu etti çünkü hep Türkiye'ye, özellikle de İstanbul'a gelmek istiyordum.
Türkiye hakkında bir şeyler biliyor musunuz?
Evet. Türkiye hakkında çeşitli şeyler okudum ve Türklerle tanıştım. İlginç bir ülke. Doğu ve Batı arasında önemli bir noktada.
Dünya Kupası ile ilgileniyor musunuz? (O gün Amerika, Almanya'ya yenilmişti)
Ben şarkıcıyım, şarkıcıları bilirsiniz. Sporla pek alakam yok ama davulcumuz Amerika'nın kaybetmesine gerçekten üzüldü. Aslında futbol gerçekten harika bir oyun. Ve Türkiye, Amerika'dan çok daha iyi oynuyor.
Neden Cake adını seçtiniz?
Sadece fonetikle ilgili. Yani anlamından ziyade duyuluşu yüzünden. Dört harfli, rahatsız edici bir küfür gibi. Açıklamak zor... İngilizcede küfürler genellikle kısa ve kesin oluyor, Cake de öyle.
"Zenginleri pek sevmiyorum"
Sheep Go To Heaven'ın klibi bazı ülkelerde yasaklanmıştı değil mi?
Galiba ama nedenini bilmiyorum. Klipte insanlar öldürüldüğü için sanırım. Sonuçta sadece bir çizgi klipti. Çizgi filmlerde sürekli birileri ölüyor.
Sarı saplantınız mı var? Albüm kapaklarınızda hep bu rengi kullanıyorsunuz.
Evet. Ben sabah uyandığında depresif olan insanlardanım. Sarı beni rahatlatıyor. Grup olarak albüm kapaklarımızı, kliplerimizi hatta prodüktörlüğümüzü kendimiz yapıyoruz.
Sanat ya da tasarım okudunuz mu?
Hayır ama hep sanatla iç içe oldum. Fakat kendimi sanatçı olarak değil de 'bir şeyler yapan biri' olarak tanımlıyorum. Sanat kelimesi yerine de zanaati kullanmayı tercih ederim çünkü sanat, insanın aklına zengin insanları getiriyor.
Siz zengin misiniz?
Yo, hayır. Zengin insanları pek sevmiyorum. Çünkü onları düşündüğümde aklıma fakir insanlar geliyor.
Evli misiniz?
Hayır, henüz değil. Neden bilmiyorum ama sorumluluk almak zor iş.high fidelity
Tatilde dinlenmesi gereken 10 parça
1. Don't Panic / Coldplay
2. Trying Your Luck / The Strokes
3. Roots, Rock Reggea / Bob Marley
4. Star Guitar / Chemical Brothers
5. Fresh / Daft Punk
6. Sleepy Head / Ed Harcourt
7. Breathe / Télépopmusik
8. Consequence / The Notwist
9. Demi Nu / Saian Supa Crew
10. Interstate Love Song / Stone Temple Pilots