"Yerli yapımları dışarıya satabiliriz"

Sony Pictures Television International'in Başkan Yardımcısı Brendan Fitzgerald çekimleri denetlemek üzere Türkiye'de bulunuyor. Sete gidip gelen Fitzgerald, sonuçtan memnun.

Sony Pictures Television International'in Başkan Yardımcısı Brendan Fitzgerald çekimleri denetlemek üzere Türkiye'de bulunuyor. Sete gidip gelen Fitzgerald, sonuçtan memnun.
Party of Five ABD'de tutuluyor muydu?
Altı yıl oynadı. Çok popüler bir diziydi. Neve Campbell (Scream / Çığlık'tan hatırlarsınız), bu dizi sayesinde tanındı.
Türkiye önemli bir pazar mı?
Doğruyu söylemek gerekirse, kısa bir süre öncesine kadar pazar bile değildi. Şimdi sadece Almanya ve Fransa'da burada olduğundan daha fazla dizi yayınlıyoruz.
Uyarlama yapacağınız dizileri neye göre seçiyorsunuz.
Ülkedeki ihtiyaçları, açıkları tespit edip akımları takip ediyoruz. Pazar araştırması yapıyoruz, uygun dizileri seçiyoruz.
Uyarlama yapmak zor mu?
Sitcom'ları uyarlamak, dramaları uyarlamaktan çok daha zor. Orjinal senaryodaki esprileri, komik unsurları zedelemeden başka bir kültüre aktarmak güç bir iş. Prodüksiyon kısmı daha kolay, ama komik olmak gerçekten zor.
Peki bir Türk dizisini ABD'de yayınlamayı düşünüyor musunuz?
Olabilir. Dadı'yı Avustralya'ya sattık. Bahar aylarında da galiba Tatlı Hayat'ı satacağız. Orjinal bir yapım olduğunda, elbette bunu tercüme ettirip Türkiye dışında satmayı düşünürüz. Ama bu, bu üç dizi için söz konusu değil. Bu arada Dadı, orjinalinden bağımsız olarak devam ediyor. Yerel yapımlar için ilk adım olabilir bu.
Ve klasik soru: Türkiye'ye ilk gelişiniz mi ve Türkiye'yi nasıl buluyorsunuz?
Hayır ilk gelişim değil. İş için ikinci gelişim. Daha önce de tatile geldim. Harika bir yer burası. İnsanların misafirperverliği inanılmaz. Ne dediğimi biliyorum, çok gezen biriyim.