Radikal Berlin'e gönderiyor

Radikal Berlin'e gönderiyor
Radikal Berlin'e gönderiyor
Radikal Halk Ödülü için oylama festivalin ikinci haftasında başlıyor. Bir kişi beraberinde bir yakınıyla Berlin Film Festivali'ne gidecek. Bir kişi de seneye İstanbul Film Festivali'nde sınırsız bilet hakkı kazanacak. Geçen yılın kazananları anlatıyor...

İstanbul Film Festivali’nin geleneksel seyirci ödülü 13 yıldır olduğu gibi bu yıl da Radikal tarafından organize ediliyor. Ulusal ve uluslararası yarışma bölümlerinden birer filme verilecek Radikal Halk Ödülü için oy kullanacak seyircilere her zaman olduğu gibi çeşitli ödüller var. Bu senenin
büyük ödülü, sinema dünyasının en prestijli üç festivalinden biri olan Berlin Film Festivali. Oy kullananlar arasından noter huzurunda çekilecek kura sonucunda bir şanslı izleyici, beraberindeki bir kişiyle birlikte Radikal’in davetlisi olarak 19-22 Şubat 2014 tarihlerinde dört günlüğüne (üç gece) Berlin Film Festivali’ne gidecek. Şanslı kişilerin alan vergisi dahil THY uçak biletleri, 4 yıldızlı otel masrafları (oda/kahvaltı), havaalanı otel transferi ve zorunlu seyahat sigortası Radikal tarafından karşılanacak.Bu yıl ayrıca bir şanslı izleyici, seneye İstanbul Film Festivali’nde istediği filmlere davetiye kazanacak. Tek şart, filmleri kendisinin izlemesi gerekiyor. Geçen yıl Radikal Halk Ödülü oylamasına katılıp Londra Film Festivali’ne gitme hakkı kazanan Tütay Nacak ve Nijad Bilge Ülken deneyimlerini paylaştı. 


Geçen yılki Radikal Halk Ödülü Zeki Demirkubuz’un ‘Yeraltı’ 
filmine verilmişti. Ödülü bir önceki ödülün sahibi İlksen Başarır ve
Radikal Yan Yayınlar Yönetmeni Cem Erciyes vermişti.

Oylama nasıl olacak

14’üncüsü verilecek Radikal Halk Ödülü’nde bu yıl oylama, puanlama sistemiyle yapılacak. Geçen yıl olduğu gibi bilgisayar üzerinden yapılacak oylamada izleyiciler izledikleri her filme beğeni düzeyine göre 1 ile 5 arasında puan verecek. İzleyiciler Beyoğlu Atlas, Kadıköy Rexx ve Ortaköy Feriye sinemalarında gösterilecek yarışma filmlerini biletli olarak izleyerek, çıkışta Radikal danışma bankosunda bilgisayar ortamında oy kullanacak. Oylamada ad-soyad, doğum tarihi, adres, e-posta ve telefon bilgilerini kaydettiren izleyiciler çekilişe katılabilecek. 

Tütay Nacak (Galatasaray Üniversitesi İşletme Bölümü son sınıf öğrencisi)
Seyahatimizden uçak ve otel olarak bakacaksak inanılmaz memnun kaldık. Londra’da hava çok güzeldi ve gezdiğimiz her nokta inanılmazdı. Modern sanat müzeleri, diğer ulusal müzeleri çok zengin olan bu şehirde 3 gün yeterli değildi ama çok keyifli bir tatil oldu bizim için. Ben her sene film festivallerinde en az 10 filme bilet alırım. Festival sırasında da vakit buldukça başka filmlere bilet almaya çalışırım. Kısacası hiçbir zaman 10 filmle kalmaz festivalim. Geçen yıl son filmime girmeden önce 10 dakika kadar bir zaman vardı, bu sırada Fitaş’ta uzatılan kâğıdı doldurdum. Hatta adres kısmına sadece semtimi yazsam olur mu diye sormuştum ve oradaki yetkili “Kazanırsanız size tebligat yollanacak, o yüzden açık adres olmalı” demişti. Açıkçası çok içimden gelmeden doldurdum. Daha sonra bir Nisan sabahı ‘Kazandınız’ mail’i ile uyandığımda ne kazandığımı bile bilmiyordum. Kuranın bana çıkmasını elbette tahmin etmiyordum. Ne kazandığımı bilmeyecek kadar unutmuştum çekilişi. Londra Film Festivali ile ilgili birkaç ufak sorun yaşandı ama bunlar İngiltere ile ilgiliydi. +1’lerimizin festival seyircisi olamayacağını bilmiyorduk. Gala, kokteyl gibi etkinliklere katılım var mı bize bilgi verilmedi. Oraya gittiğimiz günün akşamı öğrendik ki bir filme girmeden 2 gün önce söylemeliymişiz. Bu durumda ben döneceğimiz gün ilk seansa gidebilirdim. Bu durumdan dolayı biraz benim için Londra tatili oldu. Ablamla gitmiştim festivale ve umuyorum bu sene de çıkar. Her şey için teşekkürler.

Nijad Bilge Ülgen (Stajyer avukat):
Londra seyahati çok güzel geçti. Ben düzenli olarak Radikal gazetesi okurum. Beğendiğim filmlere oy atmıştım. Ardından oy verdiğimi unutmuşum. Gazetede ismimi görünce Londra seyahatini kazandığımı anladım. Londra Film Festivali güzeldi ancak bilet konusunda sıkıntı yaşadık. Her filme bilet bulamadık. Film festivalinden iki film izeyebildim. Festivalde eski, nostaljik filmler de vardı. Genel olarak keyifli bir yolculuk oldu.