RADİKAL LİSTE

12-19 Aralık, kaçırmayın

‘Ben Buradayım’, ya siz!
Haftanın sergisi kesinlikle Outlet’te Bengü Karaduman’ın ‘Ben Buradayım’ı. Karaduman’ı Turnacıbaşı Sokağı’na video animasyonunu yansıttığı günden beri yaklaşık beş yıldır takip ediyorum. Geçtiğimiz ‘Namus Oyunları’nda vokalist Sema’nın konser içeriği için yaptığı video tasarımını da çok beğenmiştim. Karaduman’ın, video animasyon fimlerinde çok öznel bir dili var. Adeta bir sözlük oluşturuyor. Bu aynı zamanda açık bir sözlük... Kadınlığa, kadınlığın inşasına, varoluşa ilişkin bu sözlüğe bu solo sergide ayrıca üç boyutlu otoportre heykeller de eşlik ediyor. Mutlaka görün!
Bengü Karaduman, ‘Ben Buradayım’, 18 Aralık’a kadar Outlet Galeri’de.
AYŞEGÜL SÖNMEZ

‘Scratch’ Perry ‘baba’dır
Lee ‘Scratch’ Perry büyük adamdır. Reggae veya Dub hadiselerine hakim müzikperver tayfası için yüce bir kişiliktir. Bob Marley&The Wailers’dan The Heptones’e, reggaen’in önemli isimlerinin hepsi onun tezgahından çıkmadır. 1970’lerde Jamaika’da açtığı Black Ark Stüdyoları’nda yaptığı albümlerden Super Ape ve Roast Fish, Collie Weed & Cornbread yıllardır pikabımda döner durur. Bugün 74 yaşında olan baba, 17 Aralık gecesi Babylon’da sahnede olacak. Kaçmaz!
Lee ‘Scratch’ Perry, 17 Aralık Cuma 23.00, Babylon
KANAT ATKAYA

Hem çocuğa, hem büyüğe...
Bu oyunda çaydanlık dile geliyor, şemsiyenin çenesi açılıyor, ayakkabı anlatıyor da anlatıyor... Hiç düşündünüz mü kaybettiğiniz eşyalarınız sizden uzakta ne yapar? Çocuk edebiyatının tanınmış yazarı Sevim Ak vaktiyle düşünüp yazmıştı hayalindekileri, ‘Kayıp Eşya Bürosu’ adını verip öyküsüne. Tiyatro BeReZe’nin oyunu 4 yaş üstü çocuğa da gider, masalları çoktan unutmuş büyüklere de... Bildiğimiz çocuk tiyatrosundan hayli farklı, merakları deşelim...
Kayıp Eşya Bürosu (BeReZe), 12 Aralık Pazar 13.00 İstanbulimpro Terminal, (İstiklal Cad. No: 112)
BAHAR ÇUHADAR

Gürültüleri bile asil
Dinginliğin sözlükteki karşılığıdır 123’ün melodileri. Gürültülerinde bile asil bir sakinlik vardır, bilenler bilir. Sessiz ve derinden gelen, Berke Can Özcan, Dilara Sakpınar, Feryin Kaya ve Burak Irmak’tan mürekkep 123, ünlü trompetçi Arve Henriksen eşliğinde kaydettikleri yeni albümleri ‘Arve’nin heyecanını yaşıyor bu ara. Tabii biz de, bizi yepyeni hülyalara salacak şarkılarını dinlemek için sabırsızlanıyoruz. Heyecan dorukta!
123, 14. Aralık Salı 22.30, Salon 
ELİF EKİNCİ

Mambo eşliğinde bale
1978’de kurulan ve dünya çapında gösterilere imza atan Hollanda Dans Tiyatrosu İstanbul’da. Koreografisi Ohad Naharin’e ait olan gösteri cha-cha, mambo ve geleneksel İsrail müziğini harmanlıyor. Repertuvarının genişliğiyle tanınan farklı koreografik stiller ve tekniklerle çalışan Hollanda Dans Tiyatrosu’nun genç dansçıları, dans ve genel olarak sanat dünyasındaki güncel gelişmeleri yakından takip etmesiyle de iyi biliniyor.
Netherlands Dance Theater II, 16.17 Aralık 20.00, CRR

Drum&Bass 1 yaşında
Türkiye ’nin ilk davul&bas dergisi olarak, ‘hepsi içinde’ anlayışını reddedip yalnızca bir konsept dergi olma idealiyle yayın hayatına başlayan Drum&Bass Magazine’i bu aralar 1. yaş sevinci sardı. Müziğin tüm stillerine açık dergide Cengiz Baysal, Eylem Pelit, Buket Doran, Aykan İlkan, Kağan Yıldız, Kerem Tüzün, Alper Yılmaz, Cumhur Avcil, Demirhan Baylan, Ozan Musluoğlu, Serdar Barçın gibi yazarlar buluştu. Drum&Bass Magazine bu hafta herkesi davul ve bas sesinin yakından da hoş geleceği partisine bekliyor.
Drum&Bass Magazine Gecesi, 15 Aralık Çarşamba 22.00, Nublu 
ERAY AYTİMUR