RADİKAL LİSTE 19-26 Aralık kaçırmayın

RADİKAL LİSTE 19-26 Aralık kaçırmayın
RADİKAL LİSTE 19-26 Aralık kaçırmayın

İçimizi titretecek konser
Bizim topraklarımızdan içimizi titretecek, dupduru bir konser. Erkan Oğur-İsmail Hakkı Demircioğlu’nu birlikte birçok kereler izledim; Aynur’la birlikte verecekleri konser kesinlikle kaçırılmamalı.
Aynur&Erkan Oğur-İsmail Hakkı Demircioğlu, 24 Aralık Cuma 20.00, İstanbul kongre Merkezi
Caza kendi yerel değerlerini katarak nasıl evrensel ve dozunda bir karışım yaratılabildiğine canlı canlı tanık olabilmek için cazseverlere büyük usta Mulatu Astatke’yi izlemeyi oneriyorum. ‘Etiopya cazı’ kavramını lugata sokmuş, caz dışında beğenileri olanlara da ulaşmayı başarmış Astatke’yi heyecanla bekliyorum.
Mulatu Astatke, 22-23 Aralık 23.00, Babylon
PELİN OPÇİN

Zirve ‘İstanbul Senfonisi’
Fazıl Say, adına Paris’ten Tokyo’ya festivaller düzenlenmesine hayli zamandır alışkın. Şimdi alışma sırası, 23-25 Aralık arasında 3 gün boyunca Say’ın eserlerine ayrılmış bir festivali izlemeye hazırlanan İstanbullularda. Besteciliği artık piyanistliğinin önüne geçmeye başlayan Fazıl Say’ın bugüne kadar yazdığı bellibaşlı eserlerin retrospektifi bir bakıma bu festival. Programda bir İstanbul, iki de Türkiye prömiyeri var. Adını aldığı şehre yâr olmayıp dünyada ilk kez Dortmund’da seslendirilen ‘İstanbul Senfonisi’nin 25 Aralık’taki Türkiye prömiyeri festivalin hiç kuşkusuz zirve noktasını teşkil edecek.
Fazıl Say Festivali, 23-25 Aralık, İş Sanat
SERHAN BALİ

Sinemayla randevu
TÜRSAK Vakfı’nın düzenlediği Sinema-Tarih Buluşması bundan böyle yoluna Randevu İstanbul olarak devam edecek. 24 Aralık’ta başlayacak festivalde, bu yılın en iyileri arasında yer alan Danny Boyle’un ‘127 Saat’; Edward Zwick’in ‘Aşk Sarhoşu’; Derek Cianfrance’in ‘Blue Valentine’ gibi Altın Küre’ye aday olan filmler de ilk kez Türkiye’de gösterilecek.
Ayrıca ‘Bibliyotek Pascal’ ve ‘İllegal’ gibi ülkelerinin Oscar adayı filmleri de izleme fırsatı sağlayın etkinlik yılbaşı öncesinde 2010’a bir tür toplu bakış gibi.
Randevu İstanbul 24 Aralık’ta başlıyor.
ŞENAY AYDEMİR

Preslenmiş hayatlar
Bahadır Yıldız her sergisinde yeni bir malzemeyle karşımıza çıkar. Bu kez Fikirtepe’deki atölyesinde her türlü sokağa atılmış malzemeyi gözden geçirerek tekrar değerlendiren sanatçı, son sergisinde pres levhalardan yola çıkarak onları tuval bellemiş. Preslenmiş levhalar üzerine yaptığı resimleri, birbirimize herhangi bir sebepten dolayı yaptığımız baskıyı konu ediyor.
Bahar Yıldız sergisi 15 Ocak’a kadar Galeri Apel’de.
AYŞEGÜL SÖNMEZ

Şahane ilişki komedisi
Ankara Üniversitesi DTCF çıkışlı tiyatrocular Nergis Öztürk, Didem Balçın ve Aydın Şanlı tarafından kurulan Tiyatro DAN’dan bir kadın-erkek ilişkileri güldürüsü: ‘Bunu Yapan İki Kişi’. Oyun, kadınla erkeğin ilk gençlikten yetişkinliğe dört dönemini matrak bir dil ve kıvrak oyunculuklarla sahneye taşıyor. Televizyonlarda birbirini tekrar eden, cinsiyetçi skeçlerden sıtkımız sıyrılmışken, kadın– erkek ilişkisinin komedisinin nasıl yapılacağına şahane bir örnek. Altın Portakallı Nergis Öztürk’ü canlı izlemek de cabası…
Bunu Yapan İki Kişi, 23 Aralık Perşembe 20.30, Ortaköy Kültür Merkezi/ 25 Aralık Cumartesi 20.30 İzmit Oyun İstasyonu
BAHAR CUHADAR