RADİKAL LİSTE 23 OCAK 29 OCAK KAÇIRMAYIN

RADİKAL LİSTE 23 OCAK 29 OCAK KAÇIRMAYIN
RADİKAL LİSTE 23 OCAK 29 OCAK KAÇIRMAYIN

‘İş işten geçmeden giiiiit’
İster gümbür gümbür bir Rammstein konserinden ister yıllardır beklediğin Bob Dylan’dan çık, gün ağarırken bindiğin takside kafanı Deniz Seki’yle cilaladın. İşyeri servisiyle yavaş yavaş şehir merkezinden uzaklaşırken, iklim ve bitki örtüsü radyodan yayılan bir Soner Sarıkabadayı şarkısıyla değişti. Yani, bu sabah uğradığın börekçinin buğulu camına çarpan, ‘İş işten geçmeden giiiiit’in hatrına bir Candan Erçetin konseri demek isterdim ama, ‘ben takside dinlerim’ dersen de anlarım.
Candan Erçetin, İstanbul Kongre Merkezi, 29 Ocak Cumartesi 21.00
ELİF TÜRKÖLMEZ

Müzikli danslı Pinokyo
Carlo Collodi’nin, kalbini arayan tahta çocuğu Pinokyo, Türkiye turnesine Ankara’dan başlıyor. Bu eskimeyen ve her yaşa hitap eden hikayeyi, bu defa özellikle çocukların hayal dünyasını renklendirecek bir formatta, tiyatro sahnesinde görebileceğiz. BKM’nin kanatları altında Türkiye’ye getirilen ‘Pinokyo Çocuk Müzikali’, bu klasiğe yaraşır renkli dekor ve kostümleriyle hareketli müzikleri eşliğinde karşımızda olacak. Pinokyo’yu bir de müzikli ve danslı bir yorumla seyretmek ya da Pinokyo’yla tanışmak için keyifli bir fırsat. Ankara’dan sonra sırada İstanbul, İzmir ve Bursa var.
Pinokyo Çocuk Müzikali, 28-20 Ocak Ankara Arena/ 2-6 Şubat İstanbul Kongre Merkezi/ 11-13 Şubat İzmir Karşıyaka Spor Salonu/ 16-20 Şubat Bursa Atatürk Kongre Merkezi
ASLI TOHUMCU

Bu da cazın ‘Barça’sı
Zorlu maceraların ve İzmir’den İstanbul’a geçişinin ardından ilk albümü ‘Barcelona’yı yayımlayan saksofonist Tamer Temel albümden seslendireceği parçalarla bir kez daha Nublu sahnesinde. Tamer Temel’in gitarda Dave Allen, akustik basta Masa Kamaguchi, davulda Marc Miralta’dan oluşan ‘Barcelona’nın rüya takımını bir araya getirmek tabii mümkün olamayacak ancak Kürşat Deniz (piyano), Bora Çeliker (gitar), Kağan Yıldız (kontrbas), Cem Aksel’den (davul) oluşan kadronun da hakkını teslim etmeli. Diğer taraftan umarım önümüzdeki dönemde Marc Miralta’nın varyasyonlarını canlı canlı izlemek de nasip olur; hep son sürat, hep çok atak.
Tamer Temel Quintet, Nublu İstanbul, 25 Ocak Salı 21.30
ERAY AYTİMUR

Tek kelimeyle sıradışı
Paolo Colombo, İstanbul Modern’deki video seçkisini büyük bir titizlikle hazırlıyor. Bruce Nauman’dan Sam Taylor Wood’a, Roman Polanski’den Man Ray’e, Dan Graham’e bu seçkilerde çok mühim isimleri gördük. Keyifle izledik. Colombo’nun son seçkisi bir solo. Genç Amerikalı sanatçı Ryan Trecartin’in videoları kelimenin tam anlamıyla sıradışı.
Ödüllere doymayan 1982 doğumlu Trecartin sergi açılışı için kısa bir süreliğine İstanbul’daydı. David Byrne, Tina Weymouth gibi ünlü süper yetenekli müzisyenler çıkaran Rhode Island sanat okulu, yine bir freak çıkarmış. Rhode Island mezunu Trecartin’i yakından tanımakta fayda var.
Ryan Trecartin Video Programı, İstanbul Modern, 6 Mart’a kadar
AYŞEGÜL SÖNMEZ

Alaaddin buz pistinde
Binbir Gece Masalları’nın en ünlülerinden Alaaddin, sinema , tiyatro ve televizyondan sonra ilk kez buz üzerinde! Yarıyıl tatili vesilesiyle ünlü Holiday On Ice ekibinin hazırladığı gözalıcı buz pateni şovu 27 Ocak-13 Şubat tarihlerinde Parkorman’da olacak. ‘Alaaddin’in Sihirli Lambası’ masalının sonunda her şeye sahip olan Alaaddin, tüm servetini kaybediyor ve yeni bir maceraya atılıyor.
Alaaddin On Ice, İstanbul Parkorman, 27 Ocak-13 Şubat arası
ÖZLEM KARAHAN

Hüzün ki en yakışandır ona
Hani bazen bir hüzün çöker, sessiz sedasız pencere kenarına oturup, dingin bir şeyler dinlemek istersiniz ya, işte öyle zamanlar için, Bülent Ortaçgil’e bir alternatifiniz var artık: Jehan Barbur. Kökenleri Beyrut’a dayanan Barbur, insanın içine dokunan sesiyle, oturaklı müziğiyle kötü günlerde size destek olmak için hazır ve nazır bekliyor. Henüz tanışmadıysanız, bir deneyin, hazır havalar da müsaitken...
Jehan Barbur, İzmir Bios Bar, 27 Ocak Perşembe 21.00 ELİF EKİNCİ