RADİKAL LİSTE 27 Aralık 2010 1 OCAK 2011 KAÇIRMAYIN

RADİKAL LİSTE 27 Aralık 2010 1 OCAK 2011 KAÇIRMAYIN
RADİKAL LİSTE 27 Aralık 2010 1 OCAK 2011 KAÇIRMAYIN

Aslında aynıyız biz
Ankaralı sanatçı Necla Rüzgar’ın İstanbul Outlet’teki sergisinin adı ‘Hasar Tespiti’. Tabii ki eleştirel ve tabii ki ironik bir sergi. Doğu’ya ait yaşam biçimlerinin aslında Batı’dakilerden o kadar da farklı olmadığını, aslında birbirine benzediğini gösteren resimler, videolar, fotoğraflar. En güzel örneği, Batı sanat tarihinin popüler imgeleriyle Türkiye ’den insan tiplerini bir araya getirdiği eğlenceli ve konuşkan fotoğrafları. Mesela mükemmel bir canlandırma olan ‘İnci Küpeli Kız’… Tabii bir de Deniz Gezmiş’lerin yargılanmasına gönderme yapan, denizde boğulan Türkiye insanlarının suluboya resimleri var ki, onları da mutlaka görmek gerek.
Necla Rüzgar, ‘Hasar Tespiti’, 29 Ocak’a kadar Galeri Outlet’te.
CEM ERCİYES

Solo atılmaz, çalınır!
Mis Sokak’a İstiklal Caddesi’nden girdiğinizde hemen sağda kalıyor, eczanenin yanından bir iki basamak tırmanmak gerek. İsmi 60 m2. Mekan gerçekten veya taş çatlasa 60 metrekare ama yapılan müziğin alanı sınırları zorluyor. Haftanın değişen günlerinde güzel güzel caz yapılan bir yer. Örneğin yarın akşam Sarp Maden 4 var. Sarp Maden (gitar), Engin Recepoğulları (saksofon), Matt Hall (kontrbas), Derin Bayhan’dan (davul) oluşan ekibi solonun ‘atılan’ değil ‘çalınan’ bir şey olduğunu görmek isteyenlere tavsiye ederim.
Sarp Maden 4, 27 Aralık Pazartesi
22.30, 60 m2
ERAY AYTİMUR

Pazar ‘randevuları’
Randevu İstanbul Film Festivali’nde bugün kaçırılmayacak filmler var. Danny Boyle’un Altın Küre adayı filmi ‘127 Saat’ 16.30’da Cinebonus Maçka Gmall’da. Bu sinemada saat 19.00’da ‘Londra Bulvarı’, 21.00’de ise ‘Aşk Sarhoşu’ kaçmaz. Diğer festival mekanı Beyoğlu Cinemajestic’te ise hâlâ izlememiş olanlar için ‘Çoğunluk’ saat 14.00’te; Belçika’nın Oscar adayı ‘İllegal’ ise 21.00’de görülebilir.
Randevu İstanbul, Maçka Gmall,
Cinemajestic
ŞENAY AYDEMİR

Bir yılın pasını silmek için
Malum 31 Aralık gecesi pek çok mekanda yılbaşı partiler var. Fakat daracık mekanlar bana basıyor diyorsanız sizi şöyle ferah bir mekana, Maslak’taki Refresh The Venue’ye alalım. FG 93.7 tarafından düzenlenen yılbaşı klasiği Route 2011 partisinde dans müziğininin sevilen DJ’leri BeeGee, Murat Uncuoğlu, U.F.U.K, Uhr, Ferhat Albayrak, Alican & Soner, 7-Erhan, Tan Atalar, Batur, İlker Aksungar, Kid-E, E-Joop, Ömür, Yasemin Kozanoğlu, Miss Passion ve daha pek çok isim DJ’leri pikaplarının başında olacak. Burn’un sponsorluğundaki Route partisi bir yılın kirini pasını dökmek için ideal.
Route 2011, Refresh The Venue, 31 Aralık Cuma 21.00’den günün ilk ışıklarına kadar.
ERKAN AKTUĞ

Frida’nın dev bebeği Diego
Sergiler konusunda tembellik edebiliyoruz ama, Frida Kahlo ile Diego Rivera’nın sergisini kaçırmayın derim. 20 Mart’a kadar açık olsa da, 2010’u ağız tadıyla bitirmek isteyenlere... Minicik Frida’nın kucağında dev bebek Diego’yu tuttuğu ve Frida kendi portresini yaparken Diego’nun arkasında durup baktığı resimler, ilişkilerinin tablolarına yansıyışının en iyi örneklerinden.
‘Frida&Diego’, Pera Müzesi, 20 Mart’a kadar
SEVİN OKYAY