RADİKAL LİSTE 30 OCAK - 5 ŞUBAT KAÇIRMAYIN

RADİKAL LİSTE 30 OCAK - 5 ŞUBAT KAÇIRMAYIN
RADİKAL LİSTE 30 OCAK - 5 ŞUBAT KAÇIRMAYIN

Livaneli’den ‘Merhaba’
U2’nun İstanbul konserinde 50 bini aşkın seyirci karşısında ‘Yiğidim Aslanım’ı söylediğinde Bono “Heyecandan titredim. Dünyanın hiçbir yerinde böyle büyük bir koro görmedim” demişti. Kimileri Livaneli’nin U2 harekatını yadırgasa da pek çokları için unutulmaz bir andı bu. Zira Zülfü Livaneli’ye kayıtsız kalamazsınız, sevmeyenler bile onun şarkılarını ezbere bilir. Bir ‘Karlı Kayın Ormanı’ ya da ‘Leylim Ley’ başladığında eşlik etmeden duramazsınız. Büyük usta, ünlü müzisyenlerden oluşan orkestra ve kendi tasarımı Livan adlı bağlamasıyla üç büyük kenti kapsayan turnesine İzmir’den başlıyor.
Zülfü Livaneli, 5 Şubat Cumartesi 21.00 İzmir Mavişehir Karşıyaka Spor Salonu/ 11 Şubat Cuma İstanbul Bostancı Gösteri Merkezi/ 12 Şubat Cumartesi Ankara Anadolu Gösteri Merkezi
ERKAN AKTUĞ

Şşşşt James Walsh!
İngiliz rock grubu Starsailor’ın eski solisti James Walsh solo akustik performansıyla Babylon sahnesinde. Starsailor’dan ayrılma kararı aldıktan sonra müzikal anlamda kendisini daha özgür hissettiğini anlatan Walsh’a, bakalım tek tabanca durumları nasıl yansımış, yalnızlık sesine, duruşuna ne katmış? Mütevazı kişiliği, duru sesiyle Walsh hem Starsailor klasiklerini hem de Beatles, Nick Drake, Bob Dylan ilhamlı olduğunu tahmin ettiğimiz yeni bestelerini mırıl mırıl mırıldanacak. Walsh’tan önceyse sahne Melis Danişmend’e ait. Bu konser için 24 yaşında olduğunuzu gösteren kafa kâğıdına gerek yok ama bu bir sessiz konser. Duvarda, şşşt yapan hemşire kılığında Türkan Şoray olmayacak. Ona göre!
James Walsh&Melis Danişmend, 2 Şubat Çarşamba 21.30, İstanbul Babylon (sessiz konser)
ELİF TÜRKÖLMEZ


Warren’la trans
Global Underground’un gözbebeği Nick Warren, tartışmasız dünyanın en önemli DJ’leri arasında. Adı John Digweed, Sasha ve Dave Seaman gibi elektronik müziğin devleriyle anılan Warren, trans tarzından progressive trans’a ve progressive house’a uzanan benzersiz stiliyle herkesi dansa çağırıyor. Gecenin açılışını ise DJ Orcun Üner ve DJ Groove Universe yapacak.
DJ Nick Warren, 5 Şubat Cumartesi 22.00, Ankara Saklıkent
ÖZLEM KARAHAN


Önce, sonra ve daima Yeni Türkü
Ortalama insan ömrünü kaç yıldan hesaplarsanız hesaplayın. En az 10 yaşama yetecek kadar çok Yeni Türkü konseri izlemişimdir. Ona rağmen doymam, durulmam. Nerede bir Yeni Türkü konseri bulsam 20 yıl önceki hevesimle karışırım kalabalığa. ‘Beyazıt Meydanı’ndaki Ölü’ bana ‘Aşk Yeniden’den daha az aşina değildir. Veya ‘Bekçi Kazım’, ‘Yılmaz Peşrev’, ‘Ağır Kapı’dan. Aramızdaki yaş farkı hiç değişmedi güya, ben hep 1 yaş fazlaydım Yeni Türkü’den. Ama dön dolaş ve hep; birbirimizin elinde büyüdük. Mart sonunda çıkacak yeni albüm öncesi Balans’talar. “Kendimize daha az zaman ayırsak da olur geceden” diyenler konsere gelsin. “Çünkü boğulabilir insan yalnız kendini düşünmekten.”
Yeni Türkü, 5 Şubat Cumartesi 22.00,
İstanbul Balans Jolly Joker ERAY AYTİMUR

Filistin’i anlamak için
ABD’li aktivist Rachel Corrie, 16 Mart 2003’te Gazze’de Filistinli bir ailenin evinin yıkımına karşı barışçıl eylem düzenlerken bir İsrail buldozeri tarafından ezilerek öldürüldüğünde 23 yaşındaydı. Yönetmen Simone Bitton’un çektiği ‘Rachel’ isimli belgesel, genç kadının anne ve babasının da katılımıyla bugün Documentarist’in Tütün Deposu’ndaki mekanında gösteriliyor. Çift ‘Benim Adım Rachel Corrie’ adlı oyunun galasına katılmak üzere İstanbul’da. ‘Türk Rambo’nun Filistin’de intikam kovaladığı filmin gazı sürerken gerçek bir ‘Filistin’ hikayesi ve ‘barış’ öyküsü izlemek isteyenler için bu ücretsiz gösterim şiddetle tavsiye edilir.
Tel: (212) 238 34 81
Rachel, bugün saat 16.00,
İstanbul Tütün Deposu
ŞENAY AYDEMİR

AKM’yi teğet geçen uçak!
Seydi Murat Koç’un sergisi bu haftanın sergisi olabilir. Nişantaşı Ahmet Fetgari Sokak’taki Galeri Ihlamur’da açılan sergi, ‘Teğet’ başlığını taşıyor. Bu sergide de son dönem sanatçılarda adeta ortak bir tema olma özelliğini kazanan uçakları görüyoruz. Koç, AKM’nin, önce ‘yıkım’, sonra ‘dönüştürme’ girişimlerinden yola çıkarak AKM’ye teğet geçen bir uçağı resmetmiş. Ve onu takip eden diğer işlerinde de markalaşan İstanbul’un hızlı değişimine odaklanmış. 2005 yılında RH+ dergisi tarafından yılın ressamı seçilen genç bir sanatçının zaman içinde aldığı yolu görmek için iyi bir fikir olabilir.
Seydi Murat Koç sergisi, İstanbul Galeri Ihlamur, 12 Şubat’a kadar...
AYŞEGÜL SÖNMEZ