Radikal liste 5-11 Aralık, kaçırmayın...

Radikal liste 5-11  Aralık, kaçırmayın...
Radikal liste 5-11  Aralık, kaçırmayın...

Sarsılmaya hazır mısınız?
Krek Tiyatro, Santralistanbul’daki yeni mekanında algımızı altüst edecek oyunlar yapmaya hazırlanıyor. Daha önce Krek olarak ürettikleri ‘Bayrak’ ve ‘Bomba’ oyunlarında da Berkun Oya’nın usta yazarlığı, şiirsel dili ve güçlü metinleriyle sarsılmıştım. Ancak bu defa izleyiciyi bir de ‘teknik sarsıntı’ bekliyor. Seyirci ile sahne arasına konulan cam, tüm seslerin kulaklıktan gelecek olması tiyatro izleyicisini tersyüz edecek. İlk oyun Bartu Küçükçağlayan, Ozan Çelik, Öykü Karayel ve Tülin Özen’in oynadığı ‘Güzel Şeyler Bizim Tarafta’. Genç bir kadın ve genç bir adamın dünyasına Berkun Oya’nın gözünden bakmaya bir de güzel şeylerin ne tarafta olduğunu anlamaya gidiyorum. Sizi de beklerim.
Güzel Şeyler Bizim Tarafta, Krek (Santralistanbul), 8,9.10,11 Aralık 20.30
BEDİA CEYLAN GÜZELCE

Köledoyuran şerefine
Seneler nasıl da hızlı geçmişler... Replikas ‘Köledoyuran’ albümünden ‘Seyyah’ eşliğinde şenleneli, ‘Gulyabani Müzik’ ile ‘delireli’ 10 sene olmuş. İçi güzel dışı güzel albüm ‘Köledoyuran’ın 10. yılı şerefine Babylon’da düzenlenecek gece kaçırılmamalıdır kanaatimce. Kimilerine göre Replikas’ın en iyi albümü (bana göre o albüm ‘Dadaruhi’) ‘Köledoyuran’ı uzundur dinlemediğinin farkına varanlardansanız hele, daha bir keyif verecektir hadise. Ruhlar doyacaktır ziyadesiyle. Ayrıca Replikas feyz aldığı Anadolu pop şarkılarını da yorumlayacak gecede. Şimdiden eller havada “Seyyah oldum ben bu âlemde, senin aşkından derbeder oldum” eşlikçilerini duyabiliyoruz...
Replikas, 9 Aralık Perşembe
22.00, Babylon
BERRİN KARAKAŞ

Karizmatik şef Jurowski
2010 yılını nefis bir orkestra konseriyle kapatıyoruz. Londra Filarmoni, şef Vladimir Jurowski yönetiminde İş Sanat’ta. Genç Rus şef Jurowski, Londra Senfoni’yi yöneten Valery Gergiev’in halefi olarak gösteriliyor pek çok çevrede. Dramatik yorumları ve karizmatik sahne kişiliğiyle müthiş etkileyici. Solist kaliteli piyanist Hüseyin Sermet.
Londra Filarmoni, İş Sanat, 8 Aralık Çarşamba 20.00
SERHAN BALİ

Sophie’nin seçimi
One Love’da aklımızı başımızdan almıştı, doyamamıştık. O da bize doyamamış olacak ki geri geldi. “Küçük mekânları severim, dinleyiciyle daha bir yakın oluyorsun” diyen Sophie Ellis-Bextor, bu kez topuklarını Babylon sahnesinde gümbürdetecek. Geçen sefer İstiklâl Caddesi’nde turladığına şahit olduğumuz şarkıcının bu kez de Babylon çıkışı Asmalımescit’te dışarı atılmış masalardan birinde iki tek atması muhtemel. Takipteyiz.
Sophie Ellis-Bextor, Babylon, 10 Aralık Cuma 23.00
ELİF TÜRKÖLMEZ

‘Bahane’si yok
Nardis Genç Caz Gitaristi Yarışması’nda birinci seçilen Bilal Karaman kendine has doğaçlama anlayışı, tınısı ve besteleriyle şimdiden bir ekol oluşturmaya başladı. ‘Anadolu Caz’ olarak adlandırılan repertuvarında türkülere de yer veren Karaman’ın ‘Bahane’ isimli ilk solo albümü yakında çıkacak.
Bilal Karaman, 8 Aralık Çar. 22.00, Alt
ERAY AYTİMUR

Ahmet Kaya için büyük gece
Gelecek hafta iki etkinliğe gideceğim. Biri Kerem Görsev & Kürşat Deniz Two Pianos Play Standarts. İkisi karşılıklı piyano çalacaklar. Standartları iki ayrı müzisyen tarafından iki ayrı piyanoyla yorumlanması çok merak uyandırıcı. Kerem Görsev zaten çok başarılı bir müzisyen. Kürşat Deniz’in de Nardis’ten önemli bir hayran kitlesi var. İkisinin buluşması beni çok heyecanlandırdı. Katılacağım diğer etkinlik Ahmet Kaya anması. Ahmet Kaya müzikal anlamda birçok kişiye şarkılarını söyletmiş, kitleleri peşinden sürüklemiş, çok haksızlığa uğramış bir insan. Ahmet Kaya bütün bunları yaşarken çok genç olan müzisyenler var bu anmada. Ahmet Kaya ilk defa bu kadar geniş katılımla anılacak.
Kerem Görsev& Kürşad Deniz, Borusan Müzik Evi, 10 Aralık Cuma 19.30
Ahmet Kaya Anması, Lütfi Kırdar, 11 Aralık Cumartesi 20.00
BANU GÜVEN

PAZAR YERİ

ALBÜM
ERAY AYTİMUR

1-Anne Sofie von Otter, Brad Mehldau-Love Songs (Naive)
Caz efsanesi piyanist Brad Mehldau ile yıldız mezzosoprano Anne Sofie von Otter’in işbirliğinden çıkan iki CD’lik leziz bir çalışma.
2-Zülfü Livaneli-Nâzım’ın Türküsü (İmaj)
Zülfü Livaneli 40. sanat yılını kutlamaya geçmiş albümlerini yeniden yapılandırarak başladı. Bu serinin tartışmasız en yüreksökeni ‘Nâzım’ın Türküsü’.
3-Canan Turan-Düğüm(Lirik Müzik)
Türkiye müziğine ozan-şarkıcılık sularından dalan Canan Turhan’ın, Londra’da kaydettiği ilk albüm uzun rötarın ardından raflara girmeyi başardı.
4-All Timeless Hits (EMI)
Queen’li, Duran Duran’lı, Sandra’lı, Sinéad O’Connorlı All timeless hits’e zamansızlık vurgusu yapılmasına karşın çocukluğunu 80’li yıllarda yaşamışların daha büyük sempati duyacağı kesin.
5-Alireza Farhang-Beyond Time (Hermes): İran’ın yeni nesil çağdaş müzisyenlerinden Alireza Farhang yapıtlarında geleneksel İran müziğinin saykoakustik özellikleri üstüne uğraş veriyor.

KİTAP
BURCU AKTAŞ

1-Suçluluk Kitabı, Kym Lloyd, Ayrıntı
Kym Lloyd, okuru suç dünyasıyla baş başa bırakıyor. Altı kişilik bir ailenin ruhunu kemiren korkuları yüzünden yaşadıklarının hikayesi.
2-Taşrada Var Bir Zaman, Z. Tül Akbal Süalp, Aslı Güneş, Çitlembik
Taşranın ne olduğu, taşralaşma durumu gibi konular üzerinde duran kitapta Tanıl Bora, Fatih Özgüven, Jale Parla gibi isimlerin de yazıları yer alıyor.
3-Rosa Luxemburg, Annelies Laschitza, Yordam: Birinci Dünya Savaşı sonrasında Almanya ’yı sarsan devrimci ayaklanmanın önde gelen figürlerinden biri olan Rosa Luxemburg’un yaşamı mücadele kelimesiyle eş tutulabilir.
4-Bilinmeyen, Joshua Ferris, Siren
Amerikan edebiyatının harika çocuğu Joshua Ferris ‘Bilinmeyen’de, normal görünümlü bir hayatın ardında gizlenen tüm tuhaflıkları bedeniyle savaşan bir adam üzerinden anlatıyor.
5-Noel Gecesi Kâbusu, Tim Burton, İletişim: 44 sayfalık bir çocuk kitabı gibi görünse de bazı hikâyelerin yaş sınırı olmadığını hiçbir şey değiştiremez. Zira mevzubahis olan Tim Burton.