Radikal okurları yılın en iyilerini seçti

Radikal okurları yılın     en iyilerini seçti
Radikal okurları yılın     en iyilerini seçti
Arkamızda pek de unutulacak gibi bir yıl bırakmadığımız malum. Biz de tarihe not düşelim dedik, okurlarımıza 2013'ün en iyilerini sorduk.

Kültür, sanat, televizyon ve magazin dünyası yine dopdolu bir yıl geçirdi. Bağımlılık yaratan TV dizileri, festivallerde ödülleri toplayan, çok izlenen yerli filmler, sohbetlerde baş köşeye kurulan yabancı diziler, can verdikleri karakterlerle çok konuşulan oyuncular, yıla damgasını vuran yerli romanlar, dilden dile dolaşan tiyatro oyunları, kaçıranın pişman olduğu sergiler, aylar öncesinden beklenen konserler ve şok etkisi yaratan magazin olayları 2013’ün kültür-sanat-magazin gündemini doldurdu. Peki ‘en iyisi’ hangisiydi? Erkek oyuncu, kadın oyuncu, yerli dizi, yabancı dizi, yılın magazin olayı, yerli sinema , sergi, roman, konser ve oyun kategorilerinde yılın öne çıkanları, radikal.com.tr’de bir ay boyunca açık kalan anketlerde okuyucuların verdiği oylarla belirlendi. İşte sonuçlar...

2013’ün en İyİ dİzİsİ:
‘Güneşİ Beklerken’


Zeynep, okuduğu okulun sahibinin oğlu ve herkes tarafından tam bir baş belası olarak bilinen Kerem’le karşı karşıya gelir. Bugüne kadar ne istediyse sorgusuz sualsiz yapılmış olan, şımarık ve okuldaki herkes üzerinde soyadının getirdiği gücü kullanan Kerem, onun egemenliğini tanımayan Zeynep’i düşmanı beller ve onunla acımasızca uğraşmaya başlar.

2013’ün en İyİ yabancı dİzİsİ:
‘Game of Thrones’


Yayımlandığı günden itibaren milyonlarca kişiyi ekrana bağlayan ve bu kısa zaman zarfında replikleri dahi fenomen olan ‘Game of Thrones’, özellikle üçüncü sezonuyla dizi sektörüne damgasını vurdu. Çekimleri şu sıralar devam eden dizinin yeni sezonu ise Mart 2014’te yayımlanmaya başlayacak.

2013’ün en İyİ fİlmİ:
‘Kelebeğİn Rüyası’


Yönetmenlik konusunda her geçen filmde daha da yetkinleşen Yılmaz Erdoğan’ın bu dev bütçeli yapımı yılın konuşulanları arasında yer almayı başardı haliyle. 40’lı yıllarda yaşayan ve genç yaşta verem kurbanı olan iki şair Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu’nun mücadele ve aşkla örülü öyküsünü beyazperdeye taşıyan yapımın Türkiye ’nin Oscar aday adayı olduğunu da hatırlatalım.

2013´ün en İyİ tİyatro oyunu:
‘Sessİzlİk’, İstanbul Devlet
Tİyatrosu


İrlandalı oyun yazarı Moira Buffini’nin kaleme aldığı, tavrını kadından ve doğadan yana koyan bir tür ‘feminist masal’ olan oyun hem rejisinin büyüleyiciliği hem de oyuncularının etkileyici performanslarıyla İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun en göze çarpan işlerinden. Mehmet Birkiye’nin yönettiği oyunun asıl yıldızı ise Funda Eryiğit olmuştu…

2013’ün en İyİ konseri:
Roger Waters-The Wall,
4 Ağustos 2013, İTÜ Stadyumu


Gelmiş geçmiş en büyük sahne şovlarından ‘The Wall’, Gezi’de hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının dev duvara yansıdığı o sahneyle hafızalarda özel bir yer edindi.

2013’ün magazin olayı:
Meryem tükendİ!


‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisinin Hürrem Sultan’ı Meryem Uzerli, sürpriz bir karar alarak Türkiye’den ayrıldı. ‘Tükenmişlik sendromu’ yaşadığı ortaya çıkan oyuncunun yaşadıkları, Can Ateş ile ilişkisi ülke gündemine oturdu.

2013’ün en İyİ sergİsİ:
Gülsün Karamustafa,
Vadedİlmİş Bir Sergİ, SALT


Hem yakın tarihimizin travmalarına eşi az rastlanır cinsten bir toplu bakış imkânı vermesi hem de Türkiye güncel sanatının öncülerinden birinin külliyatını şimdiye kadarki en geniş kapsamla izleyici karşısına getirmesi Gülsün Karamustafa’nın ‘Vadedilmiş Bir Sergi’sini yılın sergisi yaptı. Bildik retrospektifleri aşan sergileme biçimi de tabii etkiyi pekiştirdi.
2013’ün en İyİ erkek oyuncusu: Erdal Beşİkçİoğlu
Türkiye’de oyunculuk oktavı onun kadar geniş çok az insan var. Bir tarafta ‘amirimiz’ Behzat Ç. diğer tarafta ‘Bal’ın Yakup’u ya da ‘Hayat’ın babası; Erdal Beşikçioğlu her seferinde farklı keskinlikteki erkek karakterleri seriyor önümüze.

2013’ün en İyİ kadın oyuncusu: Bİnnur Kaya


Adile Naşit geleneğinin günümüzdeki temsilcisi olan Kaya bu sezon ‘Aramızda Kalsın’ın Antepli Hüsne’si olarak izleyicilerin gönlünü çeldi. Yöresel karakterleri onun kadar iyi canlandıran pek az oyuncu var. Zira Kaya canlandırmıyor, adeta ‘oluyor’.

2013’ün en İyİ romanı:
Kün, Sezgİn Kaymaz, İletİşİm


1997 yılında yayımlanan ilk romanı ‘Uzunharmanlar’da Bir Davetsiz Misafir’ romanının ardından külliyatını ‘Geber Anne!’, ‘Zindankale’, ‘Ateş Canına Yapışsın’, ‘Medet’ ve ‘Kün’ gibi romanlarıyla sürdüren Sezgin Kaymaz, sıradan insanların dünyasında geçen tanıdık hikâyeleri yerele ait ve üstüne üstlük fantastik motiflerle süslemesiyle ünlü.

İlk üçler


Dizi:
Güneşi Beklerken
Aramızda Kalsın
Medcezir
Erkek oyuncu:
Erdal Beşikçioğlu
Ali Atay
Kerem Bursin
Kadın oyuncu:
Binnur Kaya
Zeynep Çamcı
Bergüzar Korel
Yabancı dizi:
Game of Thrones
Breaking Bad
Dexter
Film:
Kelebeğin Rüyası
Jin
Behzat Ç. Ankara Yanıyor
Roman:
Kün, Sezgin Kaymaz, İletişim
Beyoğlu’nun En Güzel Abisi, Ahmet Ümit, Everest
Daha, Hakan Günday, Doğan
Tiyatro oyunu:
Sessizlik, İstanbul Devlet Tiyatrosu
Yaşamaya Dair-Bursa Cezaevinden Mektuplar, Dostlar Tiyatrosu
Matmazel Julie’den Esinti, Nilüfer Sanat Tiyatrosu
Sergi:
Gülsün Karamustafa, Vadedilmiş Bir Sergi, SALT
Afişe Çıkmak, DEPO
Bir Daha Asla! Geçmişle Yüzleşme ve Özür, DEPO
Magazin olayı:
Meryem tükendi!
Rüzgar’ın büyük değişimi
Bu nasıl operasyon?