Radikal'den ArtInternational için 25 öneri

Radikal'den ArtInternational için 25 öneri
Radikal'den ArtInternational için 25 öneri
Viyana'dan Ursula Krinzinger, İstanbul'dan Leyla Tara Suyabatmaz, Dubai'den Isabelle van den Eynde ve New York'tan Leila Heller'den oluşan fuar komitesi Avrupa, Amerika ve Ortadoğu'dan galerileri ArtInternational'da buluşturdu. İşte Radikal'in "standına uğramadan geçmeyin" dediği galeriler...

Galerie Dix9 (Paris)
Geçen yıl ARTER’de açılan kişisel sergisi ‘Şeylerin Sessiz Şekli’yle hayranlığımızı kazanan Sophia Pompéry’nin solo sergisiyle katılıyor Dix9. Sanatçının fuara özel hazırladığı sergisi Türkiye ’den izler taşıyor.

Galerie Gabriel Rolt (Amsterdam)
Observer’in 2004’te yayımladığı gelecek vaat eden 80 genç sanatçı listesinde yer alan Conrad Shawcross yıllar içinde bu unvanı hak edecek pek çok işe imza attı. Şimdi de Gabriel Rolt’un sanatçısı olarak fuara özel işiyle İstanbul ’a geliyor.

Lawrie Shabibi (Dubai)
Ortadoğu , Kuzey Afrika ve Güney Asya’yı kapsayan geniş bir coğrafyada yaptığı keşiflerle tanınan galeri kalabalık bir seçkiyle geliyor. 2007’de yaptığı ‘Domestic Tension’ işi hâlâ hafızalarımızda kazılı Iraklı sanatçı Wafaa Bilal, 2011 Abraaj Capital Ödülü sahibi Tunuslu sanatçı Nadia Kaabi-Linke, videodan fotoğraf ve belgesele pek çok farklı malzemeyi kullanan Filistinli sanatçı Larissa Sansour bu seçkinin birkaç ismi sadece.

Gallerie Martine Aboucaya (Paris)
Paris’in en ünlü galerilerinden. 2009 İstanbul Bienali’nde sergilenen ‘Ekmek’ işiyle hatırlayacağınız Alman sanatçı Hans-Peter Feldmann, Amerikalı avangart sinemacı Anthony Mccall, 1993’ten beri birlikte çalışan, fizik ve psikolojik parametreleri araştıran video işleriyle tanınan çılgın ikili Wood & Harrison işlerini göreceğimiz sanatçılardan birkaçı.

Otto Zoo (Milano)
Sebastiano Mauri’nin ‘Alien’dan ‘Star Wars’a bilimkurgunun kahramanlarını insanlara ait objelerle buluşturduğu yerleştirmesi “Aliens, Gods, And Humans”la fuarın en eğlenceli standlarından biri olacağı kesin.

Galerie Gabrielle Maubrie (Paris)
Özellikle politik işleriyle ortalığı epey karıştırmış Sao Paulo’lu tasarımcı Nelson Leirner, gizemli ve korkunç yaratıklardan yarattığı düşsel ve gerçeküstü heykelleriyle uykuları kaçırtan Theo Mercier, galeri sanatçılarından sadece ikisi.

Galerie Sherin Najjar (Berlin) 
Özellikle genç sanatçılara gösterdiği ilgiyle öne çıkan galerinin sanatçıları Carlos Irijalba ve Mark Melvin.

Gallery Wendi Norris (San Francisco)
İlhamını kamyon şoförü babasından alan Val Britton’ın harita dilini eksen alan kolajları, daha önce Galeri Zilberman’ın ‘Tesellation Make Up’ sergisinde işlerini gördüğümüz Mısır asıllı ABD’li sanatçı Sherin Giurguis, Wendi Norris’te görebileceklerimizden ikisi. 

Akinci (Amsterdam)
1988’de kurulan Akinci’nin odağında farklı medyaları bir araya getirerek üreten sanatçılar var. Video, ses ve imgeleri beraber kullandığı işleriyle seyircinin algısını değiştiren Cevdet Erek, dil ve sese yönelik ilgisini mekâna müdahale ettiği işler için çıkış noktası yapan Imogen Stidworthy, Akıncı’nın standındaki isimler. 

Pace (Beijing, Londra, New York)
Kurulduğu 1960’tan bu yana birçok sanatçıyı ilk kez izleyicisiyle buluşturan ve artık dünya çapında yedi noktada faaliyet gösteren Pace galerisi Beijing, Londra ve New York merkezleriyle fuara katılıyor. Pace, bu sene İstanbullularla 90’ların Genç Britanyalı Sanatçılar (YBA) ekibinin temsilcilerinden Keith Coventry’yi ve soyut ile figür arasındaki ilişkiyi konu edinen Kevin Francis Gray’i buluşturuyor.

Polaris Gallery (Paris)
İlk olarak 2004’te İsrailli askerlerin göreceği şekilde kontrol noktalarına fotoğraflarını koyarak adını duyuran Filistinli sanatçı Khaled Jarrar’ın sonraki sanat yaşamı da aynı eksende ilerledi. Fotoğraf, video ve performans alanında üreten Jarrar’ın işleri Polaris Gallery tarafından temsil ediliyor. 

Gallery Isabelle van den Eynde (Dubai)
Belçikalı sanatçı Jean-Luc Moerman’ın müdahaleleri, günümüzün ve geçmişin popüler kültür figürlerinden robotlara, arabalara, klasik başyapıtlara kadar sirayet ediyor. Yeni çıkan veya kariyerinin ortasındaki sanatçılara odaklanan Gallery Isabelle van Eynde’nin bir diğer sanatçısı Rokni Haerizadeh.

Gazelli Art House (Londra, Bakü)
Dijital imgelerle ve fotoğraf sonrası üzerine çalışmalarıyla tanınan ve 1995 Venedik Bienali’nde yer alan Aziz + Cucher, mekân ve ışık dengesine odaklanan İtalyan sanatçı Giovanni Ozzola Bakü merkezli Gazelli Art House’un temsil ettiği sanatçılardan sadece ikisi. 

Leila Heller Gallery (New York)
Leila Heller Gallery, New York Chelsea’de galerilerin yoğunluklu olduğu bölgesinden bir mekân. ArtInternational’a da İranlı sanatçıların yoğunlukta olduğu bir programla geliyor. Shiva Ahmadi, Reza Aramesh ve Hadieh Shafie, Leila Heller sanatçılarından bazıları. 

ARNDT (Berlin)
Berlin’in 19 yıllık galerisi ARNDT, ArtInternational’a enstalasyon alanında üreten Wim Delvoye’yle katılıyor. Belçikalı sanatçı Delvoye, işlerinde gündelik nesnelerle seyirci arasında yabancılaştırıcı bir mesafe kurmak için klişe imgelerden yararlanıyor. 

Athr Gallery (Cidde)
2009’da Cidde’de kurulan Athr Gallery, Suudi Arabistan’dan farklı medyumlarda çalışan sanatçıların yanı sıra uluslararası isimlere de odaklanıyor. Galerinin temsil ettiği sanatçılardan Ahmed Mater, Mekke’nin değişen yüzünü mercek altına alıyor, Dubai’de yaşayan Suudi sanatçı Sami Al Turki ise çokkültürlü geçmişini işlerine yansıtıyor. 

Hosfelt Gallery (San Francisco)
Bienal için yeni bir edisyonunu hazırladığı ‘Paralaks’ı Antrepo No. 3’te görülebilecek Pakistan asıllı ABD’li sanatçı Shahzia Sikander, aynı zamanda Hosfelt Gallery’nin ArtInternational programında. Galerinin diğer sanatçılarından biri de Arap-İranlı Samira Abbassy. 

Kerlin Gallery (Dublin)
Boyayarak değil, tam tersi boyaları silerek resimlerini yapan Callum Innes, Britanya kavramsal sanatının en bilinen isimlerinden Liam Gillick, daha önce ‘Smiths Karaoke’ ve ‘Bana Hikâyeni Anlat’ projeleriyle iki kere İstanbul Bienali’ne konuk olmuş Phil Collins, Artinternational’ın Kerlin Gallery’den konukları. 

Galeria Filomena Soares (Lizbon)
Dirimart’ta bu sene ‘Kralların Kitabı’ sergisi açılan Shirin Neshat’ın işleri bir kez daha İstanbul’da. Galeria Filomena Soares’in sanatçıları arasında Shirin Neshat dışında Didier Faustino, Ângela Ferreira gibi isimler var. 

Galerie Krinzinger (Viyana)
Performans sanatının yıldızları Chris Burden ve Marina Abramovic, ArtInternational’da Galerie Krinzinger tarafından temsil ediliyor. 

Yvon Lambert (Paris)
Artinternational’ın yıldızlarından Douglas Gordon, 45 yıllık Paris galerisi Yvon Lambert’in programında. Gordon, Zidane’ı 90 dakika boyu izlediği ‘Zidane, Bir 21. Yüzyıl Portresi’ ve Hitchcock’un ‘Sapık’ını 24 saate yaydığı ‘24 Hours Psycho’ ile tanınıyor. 

Galerija Gregor Podnar (Ljubljana, Berlin)
Slovenya Ljubljana’da kurulan ve sonra faaliyet alanını Berlin’e kadar genişleten Galerija Gregor Podnar üç sanatçıyla ArtInternational’a konuk oluyor: Alexander Gutke, Goran Petercol ve Francisco Tropa... Programında Doğu Avrupalı sanatçılara ağırlık veren galeri, amacının Avrupa ve dünyanın geri kalanındaki diğer galeri, enstitü, kurumlarla işbirliği içinde bir merkez hizmeti vermek olduğunu söylüyor. 

Lumen Travo Gallery (Amsterdam)
Lumen Travo Gallery, ArtInternational’ı Asya ve Afrika’dan iki sanatçıyla ziyaret ediyor: Nijerya doğumlu Otobong Nkanga ve ‘Islamic Violins’ adlı işiyle tanınan Ibrahim Quraishi. 

Ignacio Liprandi (Buenos Aires)
Arjantinli galeri Ignacio Liprandi’nin temsil ettiği Tomas Espina, geleneksel gravür ve grafik tekniklerden yola çıkıyor ve fotomuhabirliği, medya veya sanat tarihi alanlarından görsellere müdahele ediyor. Barut, kurum ve kömür, Espina’nın kullandığı sıradışı malzemelerden bazıları. 

Lisson Gallery (Londra)
1967’de kurulduğundan beri sanatın yapılış ve sunum şekillerini dönüştüren radikal sanatçılarla çalışmayı şiar edinmiş Lisson Gallery, ArtInternational’a da bu tavrını örnekleyen bir seçkiyle geliyor. Marina Abramovic’i fuar kapsamında temsil eden bir diğer galeri olan Lisson’ın seçkisinde ışık enstalasyonlarıyla tanınan Spencer Finch, daha önce Galerist’te açılan kişisel sergisiyle büyük ilgi gören, Britanya sanatının en bilinen temsilcilerinden Julian Opie, Turner ödülü sahibi soyut heykeltıraş Richard Deacon gibi isimler de var.

Diğer galeriler...
AD Gallery
ADN Galleria, Barcelona
Carroll / Fletcher, London
Cortesi Contemporary, Lugano
Deák Erika Galéria, Budapest
Deweer Gallery, Otegem
Galerie Conradi, Hamburg
Galerie Jérôme Poggi, Paris
Galerie nächst St. Stephan Rosemarie Schwarzwälder, Vienna
Galleri Andersson/Sandström, Stockholm
Galleri Nicolai Wallner, Copenhagen
Galleria Massimodeluca, Venice
Galleria S.A.L.E.S, Rome
Gallerie Zidoun, Luxembourg
Ibid Projects, London
Louise Alexander Gallery, Porto Cervo
Repetto Ltd Modern and Contemporary Fine Art, London
Temnikova & Kasela Gallery, Tallinn
Upstream Gallery, Amsterdam
VILTIN Galléria, Budapest
waterside contemporary, London
xavierlaboulbenne, Berlin
In Situ Fabienne Leclerc, Paris
Kalfayan Galleries, Athens
Mario Mauroner Contemporary Art , Salzburg
Gallerie Zidoun, Lüksemburg