Radyonun içinde adamcıklar var, Sait Faik okuyor!

Radyonun içinde adamcıklar var, Sait Faik okuyor!
Radyonun içinde adamcıklar var, Sait Faik okuyor!

İş Sanat ta dün düzenlenen Sait Faik gecesi, eski radyolu günlere yolculuk gibiydi.

Haber: UMUT EROĞLU / Arşivi

Televizyonun esamisinin okunmadığı, radyonun yıldız olduğu günler... Eğlence için çocukları kandırmanın sevilen yolu, radyonun içinde adamcıklar olduğuna inandırmak. Öyle ya, bu büyüleyici aygıttan gelen seslerin, konuşmaların çocuk aklıyla başka ne açıklaması olabilir? Bu sevimli yalan, çocuk aklını epey meşgul eder, ta ki evin babası cızırdayan radyoyu tamir etmek için arka kapağı sökene dek. Tatlı bir hayal kırıklığı, bir parça daha büyümenin emaresidir belki de... İşte o radyonun içindeki adamcıkları, kadıncıkları, şimdi yıl boyu İş Sanat’ta görmek mümkün.
İlki Sait Faik Abasıyanık’tan olmak üzere, Türk edebi hikâyelerini eski günlerin radyo tiyatrosu mantığıyla sahneye uyarlama fikri, Mehmet Birkiye’ye ait. Metni düzenleyen ve projenin başındaki isim ise kardeşi Atilla Birkiye. Dinleti; Tilbe Saran, Bülent Emin Yarar, Metin Belgin ve Hakan Gerçek’in sesleriyle hayat buluyor. Kâğıttan okudukları metin, etkileyici sesleriyle canlanırken, sahnenin yanında küçük bir orkestra hikayeyi müzikle tamamlıyor. Sahnenin en ilgi çekici öğesi şüphesiz ‘efektör’. Kâh topuklarını vurarak merdivenden iniyor, kâh elindeki bilyeleri düzeneğe bırakarak yağmur sesi yaratıyor. Bir paket açılıyorsa öyküde, kâğıdı o hışırdatıyor, kayığın kürekleri çekilirken kovadaki suyu yavaşça o çırpıyor. Gözünüzü kapattığınız anda, adeta 25 yıl geriye ‘ışınlanıp’ radyo günlerine dönüveriyorsunuz.
Eşi benzeri olmayan bu sahneleme biçimini ararken başta kendi tabiriyle epey ‘kıvranmış’ Mehmet Birkiye, “Hikâye çok zor bir şey, koltukta oturup okuyacak mısınız yoksa onu oynayacak mısınız? Bunun en makulü eski zamanlarda olduğu gibi... Çünkü çocukluğumuz radyodan oyunlar, hikâyeler dinleyerek geçti. Bunun çok uygun olacağını düşündük.” İşin en güzel yanı tabii, Sait Faik’in eski adabı, nezaketi, Türkçenin güzelliğini hatırlatan diliyle yeniden karşılaşmak... Tarifsiz bir haz yaşatıyor dinleyene. İş Sanat’ı hıncahınç dolduran seyirciler arasında gençler de hayli fazla, 60’ın üzerinde olanlar da...”
Radyo sahneli bir sonraki dinleti nisan ayında, Sabahattin Ali öyküleriyle gerçekleşecek ve yıl boyunca devam edecek. Tüm dinletiler ücretsiz. İnternet : www.issanat.com.tr