Rap'çinin başını 'Pis Fahişe' yaktı

Rap'çinin başını 'Pis Fahişe' yaktı
Rap'çinin başını 'Pis Fahişe' yaktı

OrelSan kendisine uygulanan sansürü anlamadığını, hayatı boyunca bir kadına el kaldırmadığını ve şarkının sadece kendi eski kız arkadaşına yönelik olduğunu söylüyor.

'Fransa'nın Eminem'i olarak bilinen rap şarkıcısı OrelSan'ın 'Pis Fahişe' adlı şarkısının 'şiddetli' sözleri nedeniyle bir müzik festivaline katılmasının engellenmesi, hararetli bir sansür tartışması başlattı

PARİS - Fransa, rap şarkıcısı OrelSan’a uygulanan sansürü konuşuyor. Fransa’nın Eminem’i olarak gösterilen rap şarkıcısının ‘Sale Pute’ (Pis Fahişe) adlı şarkısının sözlerindeki şiddet unsuru nedeniyle ülkenin en önemli müzik festivallerinden ‘Francofolies’e katılmasının engellenmesi, ülkeyi ikiye böldü. Bir tarafta şarkının provokatif sözlerinin çocuk ve gençler için zararlı olduğunu öne sürerek şarkıcıya uygulanan sansürü destekleyenler, diğer taraftaysa sansürün her türlüsüne karşı olan ve ne olursa olsun şarkıcının özgür iradesini engelleyen bu duruma karşı çıkanlar var.

Aslında üç yıllık bir şarkı
OrelSan şarkısında kendisini aldatan kız arkadaşına şiddet uygulamaktan ve onun her türlü kötülüğü hak ettiğinden söz ediyor. Hayli sert sözlere sahip olan şarkı aslında üç yıl önceki albümde yer almış ve o dönemde de tepki toplamıştı. Fransa‘yı şimdi ikiye bölen tartışma, şarkının sözlerinden çok, uygulanan sansür.
Şarkıcının ünlü müzik festivali Francofolies’e katılımının engellenmesi karşısında, bütün siyasi partilerden politikacılar tepkilerini dile getirdi. Şarkıya yönelik uygulanan sansür Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin partisi UMP tarafından da eleştirildi. Parti sözcüsü bir sanatçıyı sansürlemenin ‘kabul edilemez’ olduğunu açıkladı. OrelSan’ın albümü geçen ay Paris’teki tüm belediye kütüphanelerinden toplatıldı.
OrelSan ise kendisine uygulanan sansürü anlamadığını, hayatı boyunca bir kadına el kaldırmadığını ve şarkının sadece kendi eski kız arkadaşına yönelik olduğunu söylüyor. Kadınlara şiddet uygulayan bir erkek olmadığını, uygulayanları da onaylamadığını söyleyen OrelSan’a göre, Francofolies kendisini davet etmekten vazgeçmekle çok büyük bir hata yaptı. Fransa’da çok sayıda hayranı olan şarkıcı, sözleri şiddet içeren pek çok başka şarkının sevildiğini, kendi şarkısın yasağı anlamadığını söylüyor.

Organizatör: Sansür değil, tercih
Öte yandan, dünya basını da şarkıya tepkili. İngiliz The Guardian gazetesi, konuyla ilgili, ‘Şiddet ve küfür içeren rap şarkılarına daha ne kadar katlanmak zorundayız?’ başlıklı bir makale yayımladı.
Bu arada festival organizatörleri kendilerini savunarak, hangi sanatçıyı davet edip etmeyeceklerine karar verirken çeşitli kriterlere bağlı kaldıklarını, OrelSan’ı davet etmekten vazgeçmelerinin pek çok sebebi olduğunu, bunun bir sansür değil, tercih olduğunu açıkladı. (Yaşam Servisi)