Referans bolluğu

Referans bolluğu
Referans bolluğu
Tam 'aynı Depeche Mode' derken bir sonraki şarkıda Joy Division havası... Yeni Maxïmo Park albümünde geçmişe dair referanslar gani gani.
Haber: BANU ÖĞÜT / Arşivi

2000’li yılların başlarında kurulan ergen İngiliz grupları arasından ‘A Certain Trigger’ gibi bir ilk albümle sivrilen Maxïmo Park, ikinci albümleri ‘Our Earthly Pleasures’la sesini adanın dışına duyurmayı başarmıştı. Öyle ki, azimleri onları 2007 yılında, hem de ilk albümlerinin ardından Türkiye ’ye kadar getirmiş, grup küçük bir kalabalıkla Yeni Melek sahnesinde buluşmuştu. Gidenler bilir, Paul Smith’in sahnede bitmek bilmeyen enerjisine karşılık ‘A Certain Trigger’ parçalarını hep bir ağızdan söylemiştik.
O zamanlar Arctic Monkeys ile aynı basamakları tırmanan ekip, 2009 çıkışlı albümleri Quicken The Heart ile arka saflara düşmüş, üç sene sonra ise The National Health ile vermek istedikleri mesajın derdine düşüp güçlü şarkı sözlerinin ardında cılız kalan sesleriyle dinleyicilerini hayal kırıklığına uğratmıştı.
Grup geçen ay yayımladıkları ‘Too Much Information’ ile gitarlarından ziyade politik sözleriyle akıllarda kalan ‘The National Health’ten sonra müzikal anlamda tekrar işin ucundan tutmakta kararlı gözüküyor. Bu defa elektronik tınıların fazlaca duyulduğu bu son albümle Maximo Park, diskografisine yepyeni ve aslında özüne daha da yakın duran seslerden oluşan bir albüm eklemişe benziyor.
Albümün neredeyse tamamının 80’ler etkisi altında olduğunu söylemekte fayda var. Açılış parçası ‘Give, Get, Take’ ve ‘My Bloody Mind’ gitarları ve vokalleri itibariyle ilk iki albüme selam gönderiyor. Elektronik tınıların teslim aldığı ‘Brain Cells’in ardından gelen ‘Leave This Island’ parçasında ise aslında bir Depeche Mode albümü dinlediğinizi, Paul Smith’in mikrofonu Dave Gahan’a bıraktığını sanabilirsiniz. Parça, albümün hitlerinden biri olmaya aday . ‘Is It True’ ve ‘Her Name Was Audre’ parçalarına ise Joy Division havası hâkim. Bu anlamda albüm gerçekten de geçmişe dair ‘çok referans’ içeriyor.
Klavyenin çoğunlukla gitarların önüne geçtiği, bazı parçalarda grubun özüne indiği bir albüm ‘Too Much Information’. Ancak Maxïmo Park gitarlarını özleyenler de üzülmesin, itinayla yerleştirilmiş parçalar arasında punk’a çalan sert riff’lere de yer var. Bu albümün ardından yine gelsinler, yine dinleyelim, yine söyleyelim.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Aday

  ,

  Melek

  ,

  politik

  ,

  Selam

  ,

  Karşılık