Reha Erdem: 'Büyük bir trajediyi masal formunda anlatmaya çalıştık'

Reha Erdem: 'Büyük bir trajediyi masal formunda anlatmaya çalıştık'
Reha Erdem: 'Büyük bir trajediyi masal formunda anlatmaya çalıştık'

Festival direktörlerinden Serra Ciliv ve yönetmen Reha Erdem.

Reha Erdem'in son filmi 'Jin'in Türkiye galası salı akşamı 12. !f İstanbul Uluslarası Bağımsız Filmler Festivali kapsamında Cinemaximum Fitaş sinemasında yapıldı. PKK kaçağı bir Kürt kızının yolculuğunu anlatan Jîn'in gösteriminin ardından Erdem, soruları yanıtladı...

Geceye Reha Erdem ve film ekibinin yanı sıra Tuncel Kurtiz, Binnur Kaya, Onur Ünsal, Rıza Kocaoğlu, Hazal Kaya, Süleyman Turan gibi sinema ve televizyon dünyasından pek çok isim katıldı. Gösterimin ardından seyircilerin sorularını yanıtlayan Erdem, Jîn filmini yaparken zorlandığını söyledi. “Bu filmde iyi ya da kötü kahramanlar da yok” diyen Erdem filmin neden Güneydoğu’da değil de Edremit ve Mersin’de çekildiği sorusuna “Çekmek isteyeceğimiz yerlerde çekmeyi bırakın, oraya girme imkânı bile yok. Sonuçta bu, gerçekçi bir film değil. Gerçekten söz ediyor ama gerçekçi değil. O yüzden başka bir yerde de olabilirdi” diye cevap verdi. Geçen hafta Berlin’de gösterilen filme büyük bir ilgi olduğunu söyleyen yönetmen “Şu an yaşanan gerçekliğe çok yakın. Onun için de belki bu en zorlandığımız film bu oldu. Çünkü uydurma bir şey yapıyorsunuz ve aynısı, daha gerçeği aynı vahşetle sürüyor. Bunu yaparken bir daha anladık ki gerçeklik çok perver, çok ayıp bir şey. Bu kadar büyük bir trajediyi -halen de yaşandığı için söylüyorum- başka bir forma getirerek, bir masal formunda anlatmaya çalıştık” dedi.
Sinema ve televizyonda gerçekliğin acıdan gösteri yapma haline getirildiğini söyleyen Erdem “Televizyon buna çok alıştırdı bizi. Gerçeklikten daha çok gerçeklik istiyoruz, daha çok kan istiyoruz ama sinemanın işi bu değil” diye devam etti. Söyleşi sırasında söz alan oyuncu Tuncel Kurtiz de “Hem sinemamızı hem kendi sinemanı birkaç adım öteye götürdün. Sineman olarak çok iyi bir sinemaydı. Kendini geçtin. Dünya sinemasına da çok iyi bir örnek verdin” diyerek Reha Erdem’i kutladı. Jîn’in, !f İstanbul Festivali kapsamında 20 Şubat Çarşamba günü 22.00’de Cinemaximum Budak Sineması’nda ikinci bir gösterimi daha olacak. Film 15 Mart’ta vizyona giriyor.