Rehber köpek bitti, artık midilli var

Rehber köpek bitti, artık midilli var
Rehber köpek bitti, artık midilli var

Ramouni ?Cali?ye çok güveniyorum. Önceleri evden çıkmazdım, şimdi sokakta geziyorum? diyor. FOTOĞRAF:AFP

Amerika'da yaşayan görme engelli Müslümanlar rehber olarak köpek yerine at kullanıyor. Köpeğin mekruh olduğuna inanan ve evde birlikte yaşamak istemeyen bu grup için eğitimli midilliler kurtarıcı...

DEABORN - ABD’li Müslüman görme engelli kadın Mona Ramouni, yönünü bulmak için diğer görme engelliler gibi köpek değil, bir at kullanıyor. Ramouni’yi Cali adlı midilli atını rehber olarak kullanırken görenler ilk anda biraz şaşırıyor. 28 yaşındaki Ürdün göçmeni sahibi Ramouni’yle çok iyi anlaşan, komutlarını anlayan ve dinleyen Cali, yolları da çok iyi biliyor.
Ülkedeki görme engelli Müslümanlar köpeklerin temiz olmadığına inandığı ve evde yaşamasına izin vermediği için midilli kullanmayı tercih ediyor.
45 kilogramdan daha hafif olan minyatür atlar büyük bir köpekle hemen hemen aynı boyda ama daha bodur oluyor. Minyatür atların hem ömürleri köpeklerden daha uzun oluyor hem de 30 yıldan uzun yaşayıp çalışabiliyorlar. Rehber köpeklerse genelde 12 yaşındayken emekliye ayrılıyor. 

Cali’yle dünyaya açılmış
Ancak madalyonun öbür yüzü de var: Rehber atlar ‘meslektaşları’ köpeklere oranla daha fazla bakım istiyor, maliyetleri de daha yüksek.
Fakat tüm avantaj ve dezavantajları yan yana koyup düşünen Ramouni, midillisi hakkında, “Cali’yle tüm hayatım değişti” diyor: “Çok daha fazla seçeneğim olabildiğini gördüm. Cali’den sonra gitmek istediğim her yere kendi başıma gidebiliyorum.”
Ramouni çocukken baston kullanmayı öğrendiğini ama her zaman yanında olan altı kardeşi sayesinde buna hiç ihtiyaç duymadığını anlatıyor. Cali’ye rehber at olma eğitimi vermekse yedi ay sürmüş. Şimdi önüne çıkan herhangi bir engele karşı sahibini başarıyla uyarıyor, yönlendiriyor.
Üstelik uzun süre vaktinin büyük kısmını odasında yalnız geçiren Ramouni, Cali’yle birlikte dünyaya açılmış. 2008 Kasım’ında Cali’yle tanışan Ramouni, “Ona çok güveniyorum. Ondan önce odamdan çıkmazdım, şimdi sokakta gezebiliyorum” diyor. Rehber midilliler en az altı aylık bir eğitimle bu işe uygun hale gelebiliyor. (afp)