Resmi köfte tarifidir

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası'nın Türk Patent Enstitüsü'ne yaptığı başvuru üzerine Resmi Gazete'de leziz köfte tarifi yer aldı.

ANKARA - İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası'nın Türk Patent Enstitüsü'ne yaptığı başvuru üzerine Resmi Gazete'de leziz köfte tarifi yer aldı.
Beypazarı Belediyesi'nin bir süre önce yöresel yemekleri için yaptığı başvurunun yayımlandığı Resmi Gazete'de, şimdi de İnegöl köftesi tarif
edildi. Resmi Gazete'deki tarifte, 'köfteye, kırmızı biber, karabiber, kimyon, yenibahar, sarmısak, pastörize süt, süttozu, galeta unu, kuru soğan konarak lezzet verilebileceği' belirtildi. Köftelerin en çok iki santimetre kalınlığında, aynı şekil ve büyüklükte olmasına dikkat edilmesi gerektiği ifade edilirken, yapılışı da şöyle anlatıldı:
Tercihen dana eti
"Kasaplık hayvan gövde etlerinin, tercihen kasaplık dana gövde ve kasaplık koyun gövde etlerinden, kasaplık kuzu gövde etlerinin kemik, tendo fasia, kıkırdak ve lenf yumrusu, sinir ve gerektiğinde yağları ayıklandıktan sonra içyağı, yemeklik tuz ilave edilmesi, çekilmesi, istendiğinde lezzet ve çeşni verici maddelerden biri veya birkaçı ile gerekli katkı maddesi katıldıktan sonra çekilmesi ve homojen hale gelinceye kadar karıştırıldıktan sonra tekrar çekilmesi veya gerektiğinde bu tekrar çekilme işleminin soğukta en çok 18 saat dinlendirildikten sonra yapılmasıyla elde edilir."
Bir de leblebi tarifi
Öte yandan, Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası'nın Tavşanlı leblebisine mahreç işareti almak isteğiyle Türk Patent Enstitüsü'ne yaptığı başvuru da Resmi Gazete'de yayımlandı. Tavşanlı leblebisinin, fiziksel özellikleri arasında 'nohutların tamamen ekolojik olup hiçbir kimyasal ilaçlama ve gübrelemeye tabi tutulmayan doğal ortamlarda yetiştirilmesi' sayıldı.
Tavşanlı leblebisinin işinin ehli usta leblebicilerin yanında beş yıl çıraklık ve kalfalık dönemi geçirenlere yaptırıldığı ve sonrasında imtihan heyetine sunulduğu belirtildi.
Bu lezzet nereden?
"Lezizliği havasından mı, suyundan mı, yoksa ustaların maharetinden mi kaynaklandığı bilinmeyen leblebileri tadanlar bu çıraklara peşkir kuşatarak ustalık belgelerini verirler" diye övülen Tavşanlı leblebisinin üretimi ise şöyle anlatıldı:
"Nohutlar, güre denilen ocaklarda, kauçuk karıştırıcılarla orta hararette dumanlı ateş üzerinde yumuşatıncaya kadar 12-17 dakika arası ısıtılır. Daha sonra kıl çuvallara konulur, üzerlerine yine kıldan çullar konularak 10 gün süreyle bekletilir. Birinci tavdan geçmiş nohutlar yine aynı sürelerde, ısıtılır ve tekrar kıl çuvallara konularak 1-12 gün bekletilir. Üçünca tavda da 12-17 dakika arası ısıtılır. Daha sonra kıl çuvallara konulur.
Bir gün bekletildikten sonra kesinlikle rutubet almayan toprak sergilerde bekletilir ve 2-3 günde bir karıştırılır. Lezzeti, tadı, kalitesi bu tav süresi ve kullanılan kıl çuval, sergi yeri ile yakından ilgilidir."