Rio De Janeiro Artık adını daha sık duyacaksınız

Rio De Janeiro Artık adını daha sık duyacaksınız
Rio De Janeiro Artık adını daha sık duyacaksınız

Göze çarpan önemli bir değişiklik daha: Oteller karnaval dışında da her daim dolu, yerli turist para harcamaya yer arıyor.

Haber: ASLI PELİT / Arşivi

RIO DE JANEIRO- Birçok insanın ölmeden önce bir kere görmek istediği Rio de Janeiro’yu dört kere gördüm. Her seferinde ‘Neden burada yaşamıyorum ki?’ diye sordum kendime. Cevap basit: Rio de Janeiro muhteşem güzelliğine rağmen pahalı ve tehlikeli. Ekonominin son birkaç yılda hızla büyümesi, realin dolara neredeyse eşdeğer olması fiyatlara yansırken, 2014’te Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaya hazırlanan şehri daha güvenli hale getirme çabası var. Öte yandan daha geçen hafta İpanema plajında iki seyyar satıcı basit bir anlaşmazlık yüzünden birbirine ateş açtı. Bir saat sonra tekrar voleybol topları uçuşuyor, ‘caipirinha’lar servis ediliyordu.
Riolular ya da buranın tabiriyle ‘cariocas’ misafirperverlikte bizi aratmıyor, şehirlerini seviyor, tanıtmaya çalışıyorlar. Konuştuklarım, Başkan Luiz İnacio Lula da Silva ve hükümetin güvenlik önlemlerini artırdığını söylüyor. Fakat ekonomik anlamda eşitsizliğin büyük olduğu bir metropolde suç oranının bir günde düşmesinin çok güç olduğunu inkar eden yok.
Rio de Janeiro önümüzdeki birkaç yıl ne dillerden düşecek ne de gözlerden uzak olacak. 2014 ve 2016 Dünya Kupası için hazırlıklar başlamış. Oteller yenileniyor, sokaklar daha hareketli. Yapımı süren olimpik tesislere yakın olanların rengarenk boyanacağına dair planlar kulağıma geldi. Trafik sorununa henüz çare bulunmamış, İstanbul’u aratmayacak kaos devam ediyor! Göze çarpan önemli bir değişiklik yerel turizmdeki artış. Son birkaç senedir karnaval dışında da oteller her daim dolu, Brezilyalılar harcamaya yer arıyor.
‘Ordem e Progreso’ (Düzen ve ilerleme) der Brezilya bayrağının üstünde. Hükümetin son iki dönem yaptıkları ve eldeki sonuçların gösterdiği de bu: Brezilya güvenliği ve ekonomik büyümeyi sağlayarak ülkesini 21. yüzyıla çıkarmak için elinden geleni yapıyor. Yeni Başkan Dilma Roussef’in de bu politkayı sürdüreceğine kesin gözüyle bakıyor herkes, en azından Rio de Janeiro’da. Darısı komşuların ve tabii bizim başımıza...


    ETİKETLER:

    Dünya