Riskli sulardaki kadın gemici sayısı artışta

Riskli sulardaki kadın gemici sayısı artışta
Riskli sulardaki kadın gemici sayısı artışta

AP?nin haberine konu olan Aysun Akbay?ın gemisi 9 Temmuz?dan beri tutsak... FOTOĞRAF: AP

Erkeklerin tekelindeki denizcilik sektöründe kadın nüfusu artıyor. Riskli sularda artık kadınlar da var. Rehin alınan Aysun kaptan da onlardan biri...

İSTANBUL - Gemisi 9 Temmuz’da Somalili deniz korsanlarının eline geçen ve o günden beri korsanların elinde esir olan genç Türk kaptan Aysun Akbay, Associated Press (AP) haber ajansının kadın kaptanlarla ilgili yaptığı bir habere konu oldu.
Somalili korsanların bugüne kadar 100’den fazla denizciyi fidye için rehin aldığını hatırlatarak başlaynan haber, “Ancak tutsak alınan erkek denizcilerin arasında bir de kadın var: Aysun Akbay” diye devam ediyor. 24 yaşındaki Akbay’ın erkeklerin tekelindeki denizcilik sektöründe çalışan az sayıdaki kadınlardan biri olduğuna dikkat çeken haberde,  korsancılığın arttığı bu dönemde Aysun Akbay gibi ticaret gemilerinde yaşamlarını riske atan kadın gemicilerin sayısının giderek arttığı vurgulanıyor. 

‘Aysun farklı muamele istemiyor’
Haber şu şekilde devam ediyor: “Dünyanın birçok yerinde artık ticaret gemilerin rotası güvenli. Fakat Somali’de korsanlar bu bölgede tehlike yaratıyor. Tüm uluslararası çabalara rağmen rehin alma olayları burada bu yıl yüzde 50 oranında arttı. Üçüncü kaptan olan Akbay’ın bulunduğu Horizon 1 adlı ticaret gemisi de 9 Temmuz’dan bu yana korsanların elinde. Esir tutulan Aysun Akbay’ın kız kardeşi Ayşen’in anlattığına göre korsanlar Aysun’a diğer erkek denizcilerden farklı bir muamele gösteriyorlar.
Kadın olduğu için istediği zaman ailesine telefon etmesine izin veriyorlar. Ancak kadın denizci bunu kabul etmiyor, herkese ne zaman bu imkân verilirse, hakkını o zaman kullanıyor.” Haberde 1974’te kurulan Uluslararası Kadın Denizcilik ve Ticaret Birliği verilerinin de riskli sularda çalışan kadın gemicilerin sayısının arttığını gösterdiği belirtiliyor. Birliğin üye sayısı son iki yılda yüzde 40 artmış. 

Eskiden kadın uğursuzdur denirdi...
Haberde Asya, Avrupa ve Amerika sularında gemilerde çalışmış bir başka kadın denizci, Alman deniz komutanı Bianca Froemming’in sözlerine de yer verilmiş. Froemming, “Eskiden erkekler bu mesleğin kadınlar tarafından yapılamayacağını söylerdi, hatta kadınların gemide uğursuzluk getirdiğine inanılırdı” diye konuşuyor. Uluslararası sularda çalışmanın kadın için zorlayıcı bir iş olabileceğini söyleyen Froemming, kadınların bu meslekte daha başarılı olabilmesi için erkeklerin egemen olduğu sektörde onlardan daha çok çalışması gerektiğini vurguluyor.
Almanya bandıralı ticaret gemilerinde çalışan 1400 deniz komutanı içinde en az beş kadın var. Batı yasaları ve nakliye politikaları kadınları ayrımcılık ve tacizden korumayı hedefliyor. Ancak bu maddeler çok az ülkede tam olarak uygulanıyor. (ap)