Robert tarihinden payıma düşen...

Robert tarihinden payıma düşen...
Robert tarihinden payıma düşen...
Robert Koleji 150 yaşında. Hayata okulun lojmanında başlayan İpek İzci'den çocukluk anılarıyla bezeli 'Bir Geleneğin Anatomisi: Robert Kolej'in 150 Yılı, 1863-2013' sergisi yazısı.
Haber: İPEK İZCİ - ipek.izci@radikal.com.tr / Arşivi

Tam şu an, önümde Robert Kolej’in 150 Yılı başlıklı bir serginin kataloğu dururken, siyah cüppe giymiş annem ve babamın eteklerine yapışmış halde hatırlıyorum kendimi. Bir mezuniyet günü ve az sonra diplomalar verilecek. Aynı siyah cüppeyi giymiş yaklaşık 100 öğretmen, sahnedeki koltuklarına yerleşiyor. Artık her kimse emanet edildiğim, “Çok komikler!” diye kıkırdamam daha dün gibi.
Ben, Robert Kolej’de okumadım. Ama hayata, bu okulun lojmanında başlamış biri olarak, ucundan kıyısından oralı sayılırım. Çocukken bana sonsuz gelen bahçesiyle beraber, aşırı yüksek tavanlı binalarının her köşesinde bir anımı anlatabilirim size. Şimdi anlatmayacağım tabii ama diyeceğim şu ki: O günler, bir yandan da, çok uzağımda kalmış bir tarih gibi geliyor düşününce... 1863’te Cyrus Hamlin ve Christopher R. Robert tarafından kurulan Robert Kolej işte şimdi, başta öğrenci, öğretmen ve çalışanları olmak üzere öyle ya da böyle bir şekilde değdiği herkes için, 150 yıllık tarihini, ‘Bir Geleneğin Anatomisi: Robert Kolej’in 150 Yılı, 1863 - 2013’ başlıklı sergiyle kutluyor. 

31 Ağustos’a kadar açık 

Kolej arşivinin yanı sıra, Columbia Üniversitesi nadir kitap ve el yazmaları kütüphanesinden ve özel koleksiyonlardan derlenerek hazırlanan ve küratörlüğünü Cem Akaş’ın üstlendiği bu kapsamlı sergide, fotoğraflar, mektuplar, telgraflar ile Amerikalı mucit ve portre ressamı Samuel Morse tarafından 1. Abdülmecid’e gönderilen telgraf cihazı da yer alıyor; Bülent Ecevit ve Tansu Çiller’in de aralarında bulunduğu ünlü mezunların öğrencilik yıllarında çekilen fotoğrafları da...
Serginin yanı sıra ayrıca Cem Akaş’ın editörlüğünde 700 sayfalık bir katalog hazırlanmış. Eski yıllıklar, yazışmalar, öğretmen ve yöneticilere ait eşyaların yanı sıra Robert Kolej Arkeoloji Koleksiyonu’na ait M.Ö. 2300’e tarihlendirilen çivi yazılı Sümer kil tabletinin de yer aldığı katalogla sadece Robert’in değil, ayrıca İstanbul ’un eğitim, kültür, sosyal ve entelektüel yaşamına da ışık tutuluyor. Katalogda ayrıca uzmanların kaleme aldığı inceleme yazılarında okulun faaliyetleri, geçirdiği evreler, mezunları ve konu olduğu tartışmalar görsel malzemeyle ele alınıyor.
Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü işbirliğiyle hazırlanan sergiyi, 31 Ağustos’a kadar İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Sergi Salonu’nda ücretsiz gezmek mümkün. Üstelik 150. yıl kutlamaları bütün bir yıla yayıldı. Ekim ayında Kolej’den yetişmiş kişilerin öğretmen ve öğrenci olarak bir sınıfta buluşup güncel konularda konuşması, planlanan etkinliklerden sadece biri.
Ayrıca okulun kurucularından Cyrus Hamlin’in torunu, ünlü tarihçi ve yazar Ted Widmer de bugün saat 19.00’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda ‘Dünyanın Merkezi: Uluslararası Bağlamda Robert Kolej’ başlıklı bir konferans verecek. Widmer konferansında Robert’i uluslararası ilişkiler ve kültürel diplomasideki rolü bağlamında ele alacak.