Robot Pepper ile seks yapmayın lütfen!

Robot Pepper ile seks yapmayın lütfen!
Robot Pepper ile seks yapmayın lütfen!
İnsanlarla bir arada yaşayabilecek şekilde tasarlanan robot Pepper'ın üreticilerinden, robotun müstakbel insan kullanıcıları/arkadaşlarına uyarı var: Pepper ile seks yapmaya ya da başka bir uygunsuz ilişkiye girmeye kalkışmayın!

RADİKAL - Japonya merkezli SoftBank’ın üretimi olan ‘duygusal robot’ Pepper haziranda satışa çıktığı ilk dakikada bin kişi tarafından, 1300 sterlin karşılığında satın alınmıştı. Pepper’ı kiralamak isteyenler ise aylık 250 sterlin ödüyor. Duyguları anlayabilen, kullanıcısına tavsiyelerde bulunup küçük sohbetler edebilen Pepper empati ve hatta aşk gibi insana özgü duyguları bile taklit edebiliyor. Öte yandan SoftBank, Pepper’ın istismar edilmemesi için kullanıcılarını; robot ile herhangi bir seks, müstehcenlik ya da şiddet içeren aplikasyonlar geliştirmemeleri yönünde uyardı. Bu uyarı robotun kiralama sözleşmesinde yer alıyor.
Lakin Pepper şimdiden Japon bilgisayar programcılarının talihsiz müdahalelerine maruz kalmış durumda. Robotun yazılımını elden geçiren bilgisayar programcıları aslen aseksüel bir robot olan Pepper’a sanal memeler tasarlamış. Peppai adlı (Japonca meme anlamına gelen ‘oopai’ sözcüğü ile robotun adı ‘Pepper’ı birleştirerek bulduğu isim) aplikasyonu geliştiren kadın bir bilgisayar programcısı, amacının cinsel utanç duygusunu test etmek olduğunu söylüyor. Pepper ile yarım gün geçiren bir Japon gazeteci robotun en çarpıcı yanının, Pepper’ın yanındaki kişiye dikkatini tam anlamıyla vermek için harcadığı çaba olduğu yorumunu yapmıştı. Pepper gazeteciye zayıf göründüğünü söylemiş ve gününün nasıl geçtiğini sormuş.

ROBOTLA SEVİŞİRSEN EŞİNİ ALDATMIŞ SAYILIR MISIN?
Yapay zekaya sahip robotların hayatta kapladıkları yerin artmasıyla birlikte bu tür insanımsı robotlarla insanlar arasında nasıl bir duygusal ve cinsel ilişki gelişeceği, etik uzmanlarının gündeminde olan konulardan.

Bir robotla sevişir miydiniz?

Daha önce London City Üniversitesi’nden bir robot uzmanı olan Adrian David Cheok bazı insanların gerçekçi insansı robotlarla aşk yaşayıp seks yapabileceği öngörüsünde bulunmuştu: “Etik ve yasal konular açısından tamamen yeni bir alana giriyoruz. Henüz etik meselesini robotlar üzerinden düşünmedik.” Cheok robotların hakları olup olmayacağını da sorguluyor: “Misal, eğer evliyseniz ve bir robotla seks yaparsanız, eşinizi aldatmış sayılacak mısınız?” Önde gelen robot etikçilerinden Dr Kathleen Richardson ise robotlarla yaşamın, insan ilişkilerini ciddi şekilde etkileyeceği yorumunu yapıyor. (The Daily Mail)