Robotlar dindar olabilir mi?

Robotlar dindar olabilir mi?
Robotlar dindar olabilir mi?
Yakın zamanda hayatımızda önemli rol oynamaya başlayacak olan robotların bir dine inanıp inanamayacağı tartışılıyor. Bilim insanları, dine inanan olası robotların insanlığı 'kurtarabileceği' ya da tam tersi, daha beter hallere sürükleyebileceği konusunda farklı görüşler öne sürüyor...

RADİKAL - Birkaç yıl içinde hayatımızdaki rollerinin büyük ölçüde artacağı, insan içine karışacakları söylenen yapay zeka sahibi robotların dini inancı olacak mı? Dailydot.com’dan Dylan Love, merak edilenlere cevap verebilecek etraflı bir rapor hazırladı. Mormon Transhumanist Birliği başkanı Lincoln Canon, Love’a verdiği röportajda bilgisayar biliminde 'kanun'ların olmadığını ve bu yüzden bir yazılımın dine inanmasının imkansız olmadığını söyledi. “Tabii ki din karşıtı kesimden gelenler din ve makine zekası arasında bir uyuşmazlık olacağını hayat etmek isteyebilir.”
Etik ve Gelişen Teknolojiler Enstitüsü’ne bağlı bilim adamı John Messerly, yapay zekanın herhangi bir şeye inanması için programlanabileceğini söylüyor. Cannon, dini süper zekanın ya en iyi ya da en kötü süper zeka olabileceğini ekleyerek dine inanan bir yapay zekanın merhametli veya zulmedici olacağını tahmin ediyor: “Din zaten sevecen değil ve yapay zekaya değecek bir din de kesinlikle bundan daha da az sevecen olur.”
DÜNYANIN DERDİ ARTABİLİR
İsveçli filozof Nick Bostrom'a göre esas korku, yapay zekanın daha zeki hale gelip varlığını sürdürebilmesi için insanlığın yok olmasına yol açma ihtimali... Florida’daki Presbiteryan Kilisesi’nin papazı Dr Christopher Benek de dinin yapay zekaların insanlarla bir arada yaşamasına yardımcı olabileceğine inandığını ve yapay zekanın, yoksulluk, savaş, açlık ve hastalıkların kökünü kurutma konusunda insanların tersine başarılı olabileceğini söylüyor. Fakat yapay zekalı robotlar dine inanırsa bunun dünyada halihazırda olan sorunları artırabileceğinden de endişe duyuluyor. (The Daily Mail)