Rock düşmanı gitar çalarsa

"Rock müziğe her şeyden fazla karşıydık. Gitarı da bu yüzden sevmiyorduk.

"Rock müziğe her şeyden fazla karşıydık. Gitarı da bu yüzden sevmiyorduk. Enstrüman olarak değil belki ama tüm bu tantanayı temsil ettiğinden, sembolik olarak yani..." Tantana lafı bize ait. Gerisini ise 80'lerin en Domino Dancing'li zamanlarında, Pet Shop Boy's'un bir zamanlar Smash Hits dergisinin editörlüğünü de yapan elemanı Neil Tennant söylemiş. Yani rock öldü yaşasın elektro pop yılları. Evet rock ölmüştü. Hem de 70'lerin ortasına gelmeden.
60'larda doğup 70'lerde tüm dünyaca tanınan gruplar, Led Zeppelin'ler, Neil Young'lar, Allman Brothers'lar, Deep Purple'lar, Pink Floyd'lar, Budgie'ler, Crosby'ler ve tabii herşeyin başı, The Beatles... O ilk ruh zaten çoktan ölmüştü. Artık rock evrensel olmuş, piyasanın kurallarını çabuk kavramıştı. Kabarık otel faturaları, ferah havuzlu LA Villaları, Kuzey İngiltere'de şatolar, Boeing'lerde verilen partiler; hepsi pahalı işlerdi ve 'Biz insanları eğlendirmek istiyoruz, hadi oğlum önemli olan müzik, rock ruhu' gibi lafları gölgeliyorlardı. Artık rock, rock'çılara bırakılamayacak kadar ciddi bir iş haline gelmişti. Bu işte para vardı. 80'lerde ise ikinci dalga geldi. Van Hallen, Bon Jovi, Scorpions ve renkli süslü onlarca grup. Yaramazlık yapmak için programlanmışlardı. Harikaydılar ama bu da tek başına yeterli olmuyordu. Hızlı parmaklar, uzun sololar giderek rock ruhundan uzaklaşıyordu. Oysa daha gerçek olan şeyler vardı. Hip hop gibi, electronica gibi mesela. 80'lerde elektronik müzik, küfretmek gibi birşeydi sıkı rock'çılara göre. Türkiye'de bile. Çoğumuz siyah tişörtler giyip, ayağımıza postalları geçirip, içinde gitar olmayan her şeyi lanetleyip volüm düğmesine yükleniyorduk.
İşte Neil Tennant tam da o dönemde etmiş bu sözleri. Şimdi ise sene 2002 ve Pet Shop Boys yeni albümü Release'i yayınladı. Bol gitarlı bir sound'la.
Rock bir pop bir
Relaese açıkçası ilk şarkıda insanı sarıp sarmalayan bir albüm. 80'lerin Pet Shop Boys olayıyla da pek bir yakınlığı yok, Neil Tennant'ın ses tonunu saymazsak. Sakin ve uslu görünümlü bir soft pop/rock albümü bu. Üstelik neredeyse her şarkıda gitar önde duruyor. Aslında 80'lerin müzisyenlerinden ayakta kalabilenler elektronik ağırlıklı sound'lara kayarken Pet Shop Boys'un da tersine daha sade ve akustik bir arayışa girmesine şaşmamak lazım. Çünkü onlar bu işi yirmi yıl önce yaptılar (çok da güzel yaptılar) bitirdiler. Daha iyisini yapamadıktan sonra tekrara ne gerek var. Neil Tennant 48 yaşında artık ve hayat ilişkin pek çok sorunu çözmüş görünüyor. Kendi değiyimiyle özellikle 1994 yılında gay olduğunu açkılamasının ardından herşeyin yerli yerine oturduğunu görmek zor değil.
Albümün açılış parçası Home and Dry cidden etkileyici bir rahatlık ve huzur veriyor adı gibi. I Get Alone, Love is a Catastrophe, Here, You Choose gibi parçalar görmüş geçirmiş bir aşığın tecrübelerinden izler taşıyor. The Night I Fell in Love ise o aşığın hiç akıllanmayacağını kanıtlıyor. The Samurai in Autumn albümün dans parçası, e -mail ise armonik yapısıyla 80'lerin Pet Shop Boys'una en yakın parça.
Neil Tennant ve Chris Lowe'un Elton John'un güney Fransa'daki evindeki anılar meşhur. Buradaki partilerden birinde Where the Streets Has No Name'i yeniden yorumladığı yıllarda Neil Bono'ya parçayı nasıl bulduğunu sorar. Bono aniden balkondan havuza atlar, Neil de arkasından. Suyun içinde Bono "Tamam" der, "Rock bir pop bir." Sizce şimdi kaç kaç?
Soğutmadan

  • VenueBreed Vol. II bu gecenin elektronik etkinliği. Saat 22:00 itibarıyla Desyn Masiello, Barry Gilbey ve Mert Yücel Maslak Venue'de olacak. Underground dans alemlerinin saygın firmalarından Alternative Route Records'un sahibi Desyn Masiello, progressive house sevenler için geliyor. Prodüktör Barry Gilbey DJ'lik marifetlerini göterecek deep ve funky house takılacak. Miller H2000'den hatırlayacağınız bir yerli isim Mert Yücel de gecenin üçüncü DJ'i. Elektronik bahar başladı, haberiniz olsun.
  • İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü ile Urban Bug bir elektro/etkinlik hazırladı. Adı Electronic Life Forms. 11 Mayıs-18 Mayıs tarihleri arasında programınızı itinayla hazırlayın. Merkez Bilgi Üniversitesi Kuştepe Kampüsü, seminerler, konserler, video art gösterimleri, paneller... Elektronik kavramını müzikle sınırlamayan bir anlayışta konular çok yönlü ele alınacak. 11 Mayıs'ta Nick Warren ve Sander Kleinenberg'li bir açılış var. Sten Hanson, Paul Rudi, Joran Rudi, Jeffery Stolet, Çiğdem Borucu, George (Skip) Brunner'ın katılacağı bir konser kapanışta ise 18 Mayıs Cumartesi akşamı Signum, AJ Gibson, Goldie, Adam F, Klute katılımıyla bir de kapanış partisi var. Ayrıntılı bilgi haftaya.