Rock'çılar müziğin işkence aleti olmasına karşı çıktı

Rock'çılar müziğin işkence aleti olmasına karşı çıktı
Rock'çılar müziğin işkence aleti olmasına karşı çıktı

Ülke çapında başlatılan ?Guantanamo?yu Kapat? kampanyasına R.E.M. de katıldı.

WASHINGTON, LONDRA - ABD’de Başkan Barack Obama’yı Guantanamo tutsak kampını kapatmaya çağıran müzisyenlere rock grupları Pearl Jam ve R.E.M. de katıldı. Emekli subaylardan sanatçılara geniş bir ittifakın ‘Guantanamo’yu Kapat’ kampanyası salı günü ülke çapında başlatıldı. Kampanyaya katılan birçok müzisyen, müziklerinin Guantanamo’da sorgu aracı olarak kullanılmış olmasına çok öfkeli.
R.E.M.’in açıklamasında, “30 yıl boyunca hep barış ve adalet amaçlı kampanyalara destek verdik. Şimdi bazı dostlarımızın yaptığı müziğin, izinleri ya da haberleri olmadan, işkence taktiklerinin bir parçası olarak kullanıldığını duymak bize dehşet veriyor. Bu Amerikan karşıtı bir davranış. Ötesi yok” deniliyor.
Kampanyaya katılan diğer sanatçılar arasında Jackson Browne, Steve Earle, Roseanne Cash, Billy Bragg, Bonnie Raitt ve Rage Against the Machine de var.
Bu arada Washington’daki Ulusal Güvenlik Arşivi, kampanya adına yapılan Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası’na dayalı başvuru gereğince yüksek sesle müzik çalmanın Guantanamo’da sorgu tekniği olarak kullanılmasına dair belgeleri istetiyor.
Müziğin bir sorgu tekniği olarak kullanıldığından, 2008’in Kasım ayında yayımlanan Senato Silahlı Kuvvetler Komisyonu raporunda bahsedilmişti. AC/DC, Britney Spears, Bee Gees ve Marilyn Manson’un parçalarının da Guantanamo’da kullanıldığı biliniyor. (aa, bbc)