Rock'ın 'eyvallah'ı olmaz zaten

Rock'ın 'eyvallah'ı olmaz zaten
Rock'ın 'eyvallah'ı olmaz zaten
Gezi direnişinin daha ilk günlerinde dillere pelesenk olmuş 'Eyvallah'ın da yer aldığı yeni Duman albümü 'Darmaduman', toplumun haletiruhiyesinin müzikal anlatımı gibi.
Haber: DERVİŞ ŞENTEKİN - dervis.sentekin@radikal.com.tr / Arşivi

Ağır günlerden geçiyoruz. Memleketin ağır siyaseti, bırakın sohbet ortamlarımızı, yatak odalarımıza kadar girdi. Bin yıllık klişe dönüp dolaşıp gelip dudaklara kondu: “Ne olacak bu memleketin hali.” Toplum olarak bu ağırlığı öylesine derinden hissediyoruz ki televizyonlardaki haberleri izlemekten korkuyoruz neredeyse. Hançeresini yırtarcasına bağırıp duruyor her türden siyasi zevat, parmağını sallaya sallaya. Yok, korku değil; bir tür iğrenme hali yaşadığımız... Gezi, çözüm süreci, sınırımıza dayanmış savaş... Ekle ekleyebildiğin kadar.
İşte tam da memleketin bu toz duman günlerinden çıkıp gelen Duman’ın yeni albümü ‘Darmaduman’, toplumun büyük bir bölümünün haletiruhiyesinin müzikal anlatımı olmuş bir anlamda. Duman’ın müzikal yolculuğunun en önemli duraklarından biri diyebiliriz gönül rahatlığıyla ‘Darmaduman’ için. O beylik deyişle söyleyecek olursak rock müziğin hakkını vermişler: Sert, isyankâr, muhalif ve anlamlı sözler. Duman müziklerinin “Darmadumandan önce” ve “Darmadumandan sonra” diye ayrılacağı su götürmez bir gerçek. Gezi direnişinin daha ilk günlerinde dillere pelesenk olan ‘Eyvallah’ın da yer aldığı albümde rock müziğin protest duyarlılığını yansıtan üç şarkı daha var: ‘Köpekler’, ‘Gözleri Kanlı’, ‘Sınana Sınana’. Bu dört şarkı kadar olmasa da ‘Saldır’ ve ‘Kolay Değildir’ de hakkı yenmeyecek şarkılar.
Şarkılar hem günümüz Türkiyesi’ni anlatırken hem de dünü anımsatıyor bize. Örneğin ‘Köpekler’ adlı şarkı günümüz gençliğine bir tür ‘kısa Türkiye tarihi’ sunuyor: Adamı başından vurmalılar ki/ Senin için ölsün yarınlar/ Silahı elinden almalılar ki/ Faili meçhuldur desinler/ Oteli kökünden yakmalılar ki/ Senin için ölsün yarınlar/ Kitabın içinde kalmalılar ki/ Faili meçhuldur desinler/ Yolunu bekler, yine köpekler/ Yolunu gözler, yeni köpekler/ Adını saklar, yüzünü gizler/ Yolunu bekler, yine köpekler.
Her şeyin ‘toz duman’ olduğu bir ülkede, umuda taşıyan, ‘eyvallah’ etmeyen bir albüm ‘Darmaduman’.