Rock'n Coke'a 'Yeşil Festival' ödülü

Rock'n Coke'a 'Yeşil Festival' ödülü
Rock'n Coke'a 'Yeşil Festival' ödülü
Rock'n Coke, dünya genelindeki festivallerin değerlendirildiği 'A Greener Festival Award' yarışmasında 'Övgüye Değer Festival Ödülü'nü kazandı.

Bu yıl 10’uncu yaşını 60 bin kişilik rekor katılımcı ile kutlayan Türkiye ’nin en büyük açıkhava festivali Rock’n Coke, uluslararası bir başarıya daha imza attı. Rock’n Coke, çevre konusundaki uygulamaları ve yaklaşımları ile her yıl dünya genelindeki festivallerin değerlendirildiği ‘A Greener Festival Award’ yarışmasında iyi yönetilmiş ve çevresel farkındalığı olan etkinliklere verilen ‘Övgüye Değer Festival Ödülü’nü kazandı. Türkiye’nin dünyada ‘Yeşil Festival’ ödülü alan ilk etkinliği oldu.

6-7-8 Eylül 2013 tarihlerinde Hazerfen Havaalanı’nda beş ayrı sahnede 100’den fazla sanatçı ve grubu ağırlayan Rock’n Coke’a bu uluslararası ödülü çevreci uygulama ve yaklaşımlar getirdi. Bu çerçevede Kamtaş adlı bağımsız denetim firması Festival öncesi, sırası ve sonrası için Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu hazırladı. Rapor ile çevresel etkileri ölçülen ve izlenen Rock’n Coke’un festival hazırlıklarından başlayarak alanın toplanmasına kadar ürettiği karbon miktarı MyClimate Türkiye tarafından hesaplandı. Ortaya çıkan karbon miktarını sıfırlamak amacıyla bir ağaçlandırma çalışması gerçekleştirilmesi planlandı. Bunlara ek olarak, atık yönetimi planı dahilinde, Festival süresince oluşabilecek atık miktarının en aza indirilmesi için önlemler alındı. Ayrıca oluşan atıklar ayrıştırılarak atık toplama ve işleme merkezlerine ulaştırıldı. Tüm bu önlemler festival alanını da çevresel etkiyi asgari seviyede tutarak, temiz bir şekilde bırakarak, uluslararası alanda Türkiye’nin ilk çevre ödüllü festivali olmaya hak kazandı.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Türkiye

  ,

  çevre

  ,

  Rock

  ,

  denetim

  ,

  eylül

  ,

  rapor