Rodney Jerkins kimdir?

Rodney Jerkins bir müzik prodüktörü. Çok zengin.

Rodney Jerkins bir müzik prodüktörü. Çok zengin. Orlando, Miami'deki milyonlarca dolarlık villasının kapısında Lamborghini Diablo'su, havuz, sauna, sinema salonu (patlamış mısır makinesi de varmış), oyun salonu gibi bölümlerin standart sayıldığı bir 'ev'i var. Ayrıca hani şu 'custom' tabir edilen çok özel stüdyolardan birine ve bir de golf sahasına sahip. (Aynı evde...)
Prodüktörler birleşin!
Kendisi krallar gibi yaşıyor ama tabii bunu ancak evinde oturduğu zamanlarda yapabiliyor. Zira yılın neredeyse 11 ayını dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir stüdyoda, bir süperstarın kulağından tutup şarkı söyletmeye çalışarak geçiriyor; "Şu anda yine yoldayım. New York, New Jersey ve Miami arasında dolanıp duruyorum, yapmam gereken kayıtlar var..." Jerkins geçen yılın bir ayını bile evinde oturarak geçirememiş. Onunla çalışanlar şaşkınlıklarını gizleyemiyor, "Valla biz bu işi senin kadar ciddiye alan birini daha görmedik," diyorlar.
Jerkins çok çalışkan biri, 24 yaşında ve çok milyon dolarlık bir servete sahip. Pop / R&B dünyasının en baba hitlerinde onun imzası var. Mesela Say My Name (Destiny's Child), The Boy is Mine (Brandy and Monica), It's Not Right But It's OK (Whitney Houston), If You Had My Love (Jennifer Lopez), Rolling Stones cover'ı I Can't Get No (Britney Spears)... Kısaca Jerkins müzik dünyasının hatırı sayılır pek çok yıldızından daha zengin, onlar tarafından 'mucize insan' olarak görülen bir müzik adamı.
Amerika'daki hip hop ve R&B prodüktörleri arasındaki rekabet dünya çapındaki starlarınkini bile sollamış durumda. Zira piyasa büyük, para çok ve yetenekli insanlara her zaman ihtiyaç var. Bu alanda müzik prodüktörleri o kadar büyük bir güce sahip ki büyük plak şirketlerinin yönetim kurulu başkanı ya da sahibi bile olabiliyorlar. Jerkins bir gün Dr. Dre, Dallas Austin, Jermaine Dupri, Timbaland ve The Neptunes gibi isimlerin bir araya gelmesini istiyor. Bunun anlamı herhalde dünyanın en büyük müzik kartelini oluşturmak. Ama henüz bir hayalden ibaret. Zira herkes iyi ve kimse ödün vermek istemiyor.
Yap amcalara bir rap albümü
Jerkins, New Jersey'li dindar bir ailenin çocuğu. Hayat hikayesi ne kadar ilginç olursa olsun, aslında tam bir klasik. Babası (bu tip durumlarda sıkça rastlandığı üzere) tabii ki bir papaz ve Rodney tabii ki müzikle
kilisede tanışıyor, orada org çalmayı öğreniyor ve tabii ki o sırada 5 yaşında. 14 yaşına geldiğinde mahalleli gruplara rap albümleri kaydediyor. Yani Rodney'in ailesi komşulara 'Göster bakalım amcalara pipini' demek yerine 'Hadi amcalara bir rap albümü yap yavrucum' diyorlar. Derken Rodney, R&B ve hip hop'ın efsane prodüktörü Tedd Riley ile tanışıyor. Yetenekli olduğu anlaşılıyor ve Tanrı ona 'Hadi Rodney, 'go on'' diyor. Zaten çalışkan ve iş konusunda obsesif biri olan Rodney tam gaz başlıyor prodüksiyonlara.
Ama ne başlamak, halen günde dört saat uyuduğunu söylüyor.
Spice Girls ile çalışırken onları hayatlarından nasıl bezdirdiğini anlatıyor:
"Benden nefret ediyorlardı. Yüzümü görmekten yorgun düşüyorlardı ama şımarmalarına, yorulduk demelerine aldırmadım, zira bana böyle numaralar sökmez. Sonunda işi bitirdik ve kendileri bile kayıttaki kaliteye inanamadılar. O yorgunlukla bunu nasıl yaptık dediler. Oysa çalışma dediğin budur."
Rodney'ye göre onun bu prensipleri, başarısının sırrı: "Ben bir yere kayıt yapmaya gitmem, işi bitirmeye giderim ve herkes de beni böyle tanır."
Tabii Jerkins bu kadar da düzgün ve harika biri değil. Yeme konusunda zaafları olduğunu görmezden gelmek imkansız. Londra'daki Spice Girls kayıtları sırasında McDonald's'da bir gün içinde 200 pound harcadığı kulaktan kulağa dolaşıyor.
Michael'ı geri getiren adam
Kararlarını alırken mutlaka danıştığı Tedd Riley'nin aracı olmasıyla Michael Jackson'un son albümü Invincible'ı hazırlayan Jerkins bu işe bir yılını ayırdı. Onun için hiç de kolay değildi. "Michael Jackson pop müziğin kralı ama benim de bazı prensilerim var. Onun eksantrik ve acayip tavırlarına ve alışkanlıklarına alet olmayacağımı, benim amacımın çalışmak olduğunu söyledim." Aralarında geçen her neyse albüm ortaya çıktıktan sonra akıllarda kalan tek şey şarkıların kalitesiydi. Dünyanın en iyi prodüksiyon ekibi bu albüm için bir araya geldi. Albümün ne kadar beğenildiği tartışma konusu ama Jerkins bu işten belki de en kârlı çıkan kişi oldu. Michael Jackson'un neredeyse tüm baba şarkılarının prodüktörü Quincy Jones tarafından 'Michael Jackson'u geri getiren adam' ilan edilmek az şey değil.
Her ne kadar Jerkins'in bu albümden 5 milyon dolar kazandığı iddia edilse de o 1 milyon bile almadığını söylüyor. Üstelik böyle bir para alan kimseyi hayatı boyunca da duymadığını ekliyor. Müşterisinin Michael ya da başka birisi olması ona göre önemli değil. "Ona normal tarifeyi uyguladım," diyor Jerkins, "Hatta biraz indirim bile yaptım..."
Şimdilerde Jerkins'in aklı fikri Hollywood'da. Miramax ile bir film projesi üzerine görüşüyorlar. Konu ise Jerkins'in 19 yaşındayken tanık olduğu, teyzesinin kaçırılma olayından alınma. Bir de kendi firması Darkchild için genç isimler bulma peşinde. Lanse ettiği ilk isim beyaz bir şarkıcı, Jay Mathis. Jerkins onun R&B'nin Eminem'i olacağını söylüyor.
Soluk almadan çalışmaya ve milyonlarına yenilerini katmaya kararlı; "En son 1998'de tatil yaptım diyor. Bir hafta Hawaii'ye gittim." Yakınları ikinci günün ardından insanlara yerel stüdyoların yerini sorduğunu anlatıyor. İş için değil, meraktan...