Roma bostanında kış hazırlıkları başladı

Roma bostanında kış hazırlıkları başladı
Roma bostanında kış hazırlıkları başladı
Cihangir'deki Roma Bahçesi'ni bostana dönüştürenler, kış hazırlıklarına başladı. Kendisine Roma Bostanı İnsanları diyen ekip, Cumartesi 12.00'de herkesi kışlık fide ekimine davet ediyor

'Az laf çok iş ‘ diye başlamıştı her şey. Geçtiğimiz yaz, permakültür ilke ve prensipleriyle tasarlanan Cihangir Roma Bostanı'nında önce sebze yatakları, kompost kutuları yapmışlar, daha sonra bostanın çevresini ağaçlandırmışlar, teraslara çalılar ve baharatlar dikmişlerdi. Bereketli oldu dikilenler. Bir kaç ay içinde domates, biber ve patlıcanlar yediler . Yolu bostandan geçen herkesle paylaştıldı ürünler. Lavanta, biberiye, fesleğen ve kekik topladılar.

Yaz boyunca atıkladan kompost,  atık kumaşlardan halat yapmayı öğrendiler, halatları bostanı renklendirmek için kullandılar. Mahallenin çocuklarıyla tohum topları yapıp tohumları toprakla buluşturdular. Çöp topladılar. Git gide çoğaldılar, bostan yeni arkadaşlarla buluşma yeri oldu. Sonbaharın gelişiyle yaz sebzelerini hasat ettiler, kompostlarına eklediler. Şimdi kış fidelerini toprakla buluşturma zamanı.

'Evlere saklanmayalım, sokağa çıkalım' diyorlar. 7 kasım cumartesi günü saat 12,00’de Bostan’da buluşup. Kışlık fideleri bostanın sebze yataklarına dikmek için bir araya gelecekler.

NE İSTİYORLAR?

Kendilerine Roma Bostanı İnsanları adını veren grup, bu alanı dört mevsim ürün alınabilen  “Gıda Ormanına” ya da “Gıda Bahçesine” dönüştürmek istiyor. Yani, bir bahçede farklı boylardaki ceviz, akasya, erguvan gibi  ağaçların aralarında çalıların, onların yanlarında çeşitli otların olduğu, toprağın yer örtücülerle kaplandığı, ağaç dal ve köklerinin sarmaşıklar ile sarıldığı bir yer. Doğal bir orman ekosistemini örnek olarak oluşturulmuş bu sistemde kullanılan ağaçlar, yenilebilen, toprağa yarar sağlayan, yararlı böcekleri çeken, hayvanlar için önemli türlerden seçiliyor. Gıda ormanı belli bir zaman sonra kendi kendine yeten bir sisteme dönüşse de ilk yıllarda bizim bakımımıza ihtiyaç duyuyor. 'Mevsim olarak ağaçlarımızı dikmek için uygun zamandayız.' diyorlar.  'Önümüzdeki haftalarda da  gıda ormanımız için fidanlarımızı dikmeye başlayacağız. Hem belki uyum içinde, birbirimizi besleyerek yaşayabileceğimizi de hatırlamış oluruz. Ormanımız olsun, birlikte orman olalım.'