Roma dönemine ait lahit bulundu

Roma dönemine ait lahit bulundu
Roma dönemine ait lahit bulundu
Antalya'nın Konyaaltı ilçesinin Hurma Mahallesi'ndeki hafriyat çalışması sırasında Roma dönemine ait lahit açığa çıkarıldı.

ANKARA - Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; hafriyat çalışması sırasında ortaya çıkarılan lahidin uzunluğu 224, genişliği 115, derinliği ise 72 santimetre. Kireçtaşından yekpare blok bir taşın oyulması ile oluşturulan lahidin uzun yüzünün sol tarafında, stilize çelenk içerisinde başı örtülü ve cepheden verilmiş bir kadın büstü bulunuyor. Orta sahnede sağ eli ile sopa, sol eli ile saban tutan ve önünde bir çift öküz bulunan erkek çiftçi kabartması yer alıyor. Bu yüzün sağ tarafında yine stilize çelenk içerisinde cepheden verilmiş bir erkek büstü bulunuyor. Diğer uzun yüzü ise kabaca tıraşlanarak boş bırakılmış. Lahdin kısa yüzünde üzerinde rozet bulunan birer kalkan ile birer mızrak betimi yer alıyor. 

Açıklamada, “Üzerine oturduğu podyumda ve ön yüzün alt bölümünde yer yer kırıklar bulunan ve yerel sanat ürünü olduğu anlaşılan lahit üzerindeki büst şeklinde gösterimden yola çıkılarak milattan sonra 2-3. yüzyılda tarihlendirilmekte” denildi.


Arkeolojik kazılara 26 milyon lira Bakanlıktan yapılan bir başka açıklamada da, Türk Bilim Heyetleri ve müze müdürlüklerince gerçekleştirilen kazı çalışmalarının daha verimli yapılabilmesi, açığa çıkarılan kültür varlıklarının restorasyon ve koruma projelerinin hayata geçirilebilmesi için söz konusu çalışmalara maddi desteğin devam ettiği belirtildi. Bakanlığın Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün Yatırım ve Cari Bütçeleri gibi kendi kaynaklarından sağlanan ödeneklerin, ilgili il özel idareleri ile defterdarlık muhasebe müdürlüklerine gönderildiği vurgulanan açıklamada, şunlara yer verildi:

“Kültür ve Turizm Bakanlığı izinleri 2013’de Türk Bilim Heyetlerince ve müze müdürlüklerince 350’ye yakın kazı çalışması gerçekleştirilirken, söz konusu kazı çalışmalarına 12 Eylül 2013 itibariyle 26 milyon 919 bin 120 lira ödenek aktarıldı. Çalışmaların devam durumuna ve yürütülen projelere bağlı olarak söz konu kazı çalışmalarına ödenek aktarılmaya devam edilmesi planlanıyor.”