Roma'da 'eğlence için' bir göçmeni ateşlediler

ROMA - İtalya’nın başkenti Roma yakınlarında saldırıya uğrayan Hintli göçmenin üç İtalyan tarafından sırf eğlence olsun diye yakıldığı ortaya çıktı. Saldırganlardan birinin itirafı üzerine, üç İtalyan zanlı tutuklandı. Nettuno istasyonunda bir bankta gecelediği sırada önce dövülen, sonra üzerine benzin dökülerek yakılan Singh Navte, hayati tehlikeyi atlatmasının ardından, yaptığı ilk açıklamada, “Beni öldürmek istiyorlardı. Üç kişiydiler. Biri yüzüme sprey sıktı. Diğeri sıvı boşalttı. Su döküp şaka yaptıklarını sandım. Üçüncü kişinin çakmağı ateşlemesiyle yanmaya başladım” dedi.
İşsiz ve parasız olduğunu belirten 35 yaşındaki göçmen, Nettuno tren istasyonunda gecelemek istediğini, ilk gününde saldırıya uğradığını anlattı. Aralarında 16 yaşında reşit olmayan birinin de yer aldığı üç İtalyan, adam öldürmeye teşebbüs suçlamasıyla tutuklandı.
Saldırganlardan 16 yaşındaki F.S, pazar gecesi sabaha karşı diskotek çıkışında eğlence arayışı için böyle bir şey yaptıklarını anlattı: “Çok içmiştik. Haşhaş da çekmiştik. Dışarıda yatan birini arıyorduk. Yabancı olması şart değildi. Rumen mi, zenci mi olmalı, diye düşünmedik. Ateşin ne kadar süreceğini merak ediyorduk. Ama söndürmeyi düşünmüştük.”
Ülkede ana muhalefeti temsil eden Demokrat Parti’nin genel başkanı Walter Veltroni, “Bu canice hadise, yabancı düşmanlığı içeren siyasi söylemlerle, oluşturulan korku atmosferinin ürünüdür” dedi. Meclis Başkanı Gianfranco Fini saldırıyı, ‘ırkçı şiddet’ diye niteledi. (aa)