Roman çok 'ağır' bitti

Roman çok 'ağır' bitti
Roman çok 'ağır' bitti
'Ağır Roman' kitabıyla 90'ların en popüler yazarlarından birisi olan Metin Kaçan

‘Pazar gününden beri kendisinden haber alınamayan Metin Kaçan’ın intihar ettiği yönündeki söylentiler dün akşam saatlerinde doğrulandı. Metin Kaçan’ın ağabeyi, oyuncu ve karikatürist Hasan Kaçan dün akşam Twitter’dan, “Metin Kaçan ile ilgili bilgiler maalesef doğrudur. Aile olarak bir umuttur diyerek paylaşmadık. Acımızı paylaşan herkese teşekkür ederiz” sözleriyle kardeşinin ölüm haberini duyurdu.
Metin Kaçan ölüme atladığı Boğaziçi Köprüsü’ne pazar sabahı Yüksel Güçlü’nün kullandığı taksiyle gitti. Güçlü’nün verdiği bilgilere göre, fotoğraf çekme bahanesiyle taksinin yavaşlamasını isteyen Kaçan, cüzdanını ve cep telefonunu araçta bırakarak korkulukları aştı ve kendini aşağı bıraktı. Taksi şoförünün ihbarı üzerine polis, köprüdeki kamera kayıtlarını incelemeye aldı. Sahil güvenlik ve Deniz Polisi’nin aramalarına rağmen Kaçan’a dair bir iz dün geç saatlere kadar bulunamadı.

‘Kolera Mahallesi’ ile parladı
1961 yılında Kayseri, İncesu’da doğan Metin Kaçan, ailesiyle birlikte henüz altı aylıkken İstanbul ’a geldi. Okulun ardından çeşitli dergilerde yazılar kaleme alan Kaçan, 1990 yılında çıkan ilk romanı ‘Ağır Roman’ ile bir anda dikkatleri üzerine çekti. ‘Kolera Mahallesi’nde yaşanan sert hayatı anlatan roman, 1996 yılında Mustafa Altıoklar tarafından filme de uyarlandı. Okan Bayülgen ve Müjde Ar’ın başrollerini paylaştığı film yılın en iyi yapımları arasında yer alıyordu. Romanın dizi versiyonu ise bu sezon yayımlandı ancak bir süre önce yayından kaldırıldı.
Kaçan 1995 yılında dönemin ünlü spikeri Alp Buğdaycı ile bir kadına şiddet uyguladıkları gerekçesiyle bir süre cezaevinde kalmıştı.
Ünlü yazarın yakın dostlarından yazar Metin Celal, Metin Kaçan’ı “Çok zeki, şakacı biriydi. Ne yapsa, ne etse hoş görmenizi sağlardı” sözleriyle tarif etti.