Roman Polanski'nin yeni hapishanesinde kar temizliği var

Roman Polanski'nin yeni hapishanesinde kar temizliği var
Roman Polanski'nin yeni hapishanesinde kar temizliği var

Ünlü yönetmen bu üç katlı, bahçeli evde hapis tutulacak. FOTOĞRAF: REUTERS

GSTAAD - 4 buçuk milyon dolar karşılığında İsviçre’deki hapishaneden çıkarılmasına ve Alp dağlarındaki bir dağ evinde ev hapsine karar verilen yönetmen Roman Polanski’nin evi hazırlanıyor. İsviçre Adalet Bakanlığı, 76 yaşındaki yönetmenin tam olarak ne zaman serbest bırakılacağını henüz açıklamadı. Ancak işçiler Polanski’nin ev hapsinde tutulacağı dağ evinin yolundaki ağır karı temizlerken görüldü.
 1977 yılında 13 yaşında bir kıza tecavüz suçlamasıyla ABD’nin iadesini talep ettiği Polanski için İsviçre makamları iade yerine dağ evi hapsi kararı vermişti. Üç katlı, bahçeli bu ahşap evde Polanski misafirlerine partiler verebilecek, hiçbir özel polis koruması sağlanmayacak. Elektronik bir bileklikle evden ayrılıp ayrılmadığı kontrol edilecek olan yönetmen postalarını almak için dışarı çıkabilecek ve bahçesinde dostlarıyla oturabilecek. Roman Polanski’nin ayrıca elektronik posta göndermesine, telefonu kullanmasına ve filmleri üzerinde çalışmasına da izin verilecek. Ünlü yönetmenin telefonları dinlenmeyecek.
Winterthur hapishanesine girerken görülen Roman Polanski’nin avukatı Lorenz Erni, saatler sonra buradan ayrılırken soruları yanıtsız bıraktı. (ap)