Röntgeninize bakılırsa hastalığınız sanat!

Röntgeninize bakılırsa hastalığınız sanat!
Röntgeninize bakılırsa hastalığınız sanat!

Bilgisayarlı tomografiden geçen hamburger böyle görünüyor.

LONDRA - Barbie bebekten hamburgere, günlük yaşamdan çok sayıda obje ABD’li tıp öğrencilerinin elinde sanat için radyasyona maruz kalıyor; ortaya ‘Radyoloji Sanatı’ adı verilen göz alıcı eserler çıkıyor.
Cornell Üniversitesi’nde görevli Dr. Satre Stuelke’ün aklına, bu fikir okuldaki ilk yılında düşmüş: “Çalışmalarım sırasında radyolojide bir araştırma projesine katıldım, İçimde bir sanatçı taşıyan bir insan olarak, röntgenlere yeni bir boyut katıp onları sanat eserine dönüştürebileceğimi düşündüm.” 

38 parça hazır bile...
Oyuncak, model, uçak gibi objeleri bilgisayarlı tomografiden geçiren 44 yaşındaki Stuelke, elde ettiği imajları ‘Osirix’ adlı bilgisayar programında işlemden geçirip Photoshop’la da son halini veriyor. “Okulun biyomedikal görüntüleme merkezi boşken taramaları yapıyorum. Cihazlar kullanılmadığı zaman ben kullanıyorum” diyen Stuelke, şimdiye kadar 38 radyolojik sanat parçası yaratmış ve çalışmalarını Philadelphia’daki Tiberino Müzesi’nde sergiliyor.
Bundan sonra daha fazla gıdayla çalışacağını söyleyen doktor, bir de daha ince ve geniş metal objeleri kullanacağını belirtiyor. (The Daily Mail)