Rus Külütür Festivali müthiş gösteriyle açıldı

Rus Külütür Festivali müthiş gösteriyle açıldı
Rus Külütür Festivali müthiş gösteriyle açıldı
Açılış töreninde Rusların dünyaca ünlü İgor Moiseyev Devlet Akademik Halk Dansları Topluluğu unutulmaz bir gösteri sundu.

Türk-Rus Kültür Vakfı önderliğinde Rus ve Türk kültür bakanlıklarının desteğiyle düzenlenen Rus Kültürü Festivali, İstanbul ’da başladı. İstanbul Kongre Merkezi’ndeki açılış gecesinde Rusların dünyaca ünlü İgor Moiseyev Devlet Akademik Halk Dansları Topluluğu unutulmaz bir gösteri sundu.
15-21 Nisan tarihlerini kapsayan Rus Kültürü Festivali iki ülke arasındaki kültürel alışverişin gelişmesi için ilk kez yapılıyor. Fotoğraf sergisinden, tiyatro gösterisine; edebiyat defilesinden, Rus panayırına, sinema günlerinden, operaya kadar farklı etkinliklerin yer alacağı festivalin açılış gecesinde 4 bin kişilik konser salonunda unutulmaz anlar yaşandı.
Festivalin açılış programında konuşan Türk-Rus Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Baltacı, amaçlarının bu tür etkinliklerle her iki ülke arasındaki kültürel bağları daha da güçlendirmek olduğunu söyledi. Baltacı yaptığı konuşmada “Her iki ülkenin, her iki halkın kültürel güzellikleri ortak anlayış altında birleştirip, iki ülkenin halkları arasında var olan, var olduğunu düşündüğümüz ön yargıları daha pozitif bir noktaya taşımak istiyoruz. Türkiye , Ruslar için bir tatil destinasyonu değil, Türkler için de Rusya bir enerji merkezi ötesinde bir şey ifade etmeli.” dedi.
Açılış öncesi düzenlenen basın toplantısına Türk Rus Toplumsal Forumu Eşbaşkanı Volkan Bozkır, Yurt Dışındaki Ruslar Dairesi Başkanı Konstantin Kosaçev, Dağıstan Cumhurbaşkanı Ramazan Abdulatipov, Kültür Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan katıldı.
Açılışta sahne alan dünyaca ünlü İgor Moiseyev Devlet Akademik Halk Dansları Topluluğu, Rus ve dünya halklarının halk oyunlarını sanatsal şekilde yorumlayan ilk profesyonel koreografi topluluğu olarak biliniyor.
Program, topluluğun en çok beğeni toplayan gösterileri “Leto” yani “Rus Yaz Dansı”yla başladı. Ardından Kalmuk dansı ile devam etti. “Polyanka” yani “Orman içinde açlık” adlı Rus halk dansı ile sahnede adeta izleyenleri büyüleyen topluluk, 15 farklı oyunla halk danslarının bale ile birleşimini sundu.
1945 yılından bu yana pek çok turne gerçekleştiren İgor Moiseyev Halk Dansları Topluluğu, demir perde döneminde yurtdışı gösterilerinde sahne alan ilk Sovyet grubu. İgor Moiseyev Halk Dansları Topluluğunun Rus kültürüne bir diğer katkısı da 1943 yılında dünyanın kendi alanında ilk ve tek dans okulunu kurmuş olmasıdır. Topluluk, faaliyetlerinden dolayı Rusya’da “Halkların Kardeşliği” ödülüne de layık görüldü.