Ruslar ABD'den önce Ay'a inmiş!

İngiltere'deki Manchester Üniversitesi Jodrell Bank Astrofizik Merkezi tarafından Ay'a adım atmanın 40. yıldönümü şerefine yayınladığı daha önce duyulmamış kayıtlar ilginç bir olayın ortaya çıkmasına yol açtı.1969'lardaki Ay'a ayak basma yarışı sırasında, Rus uzay aracının Apollo 11'i 'alt etmek amacıyla' daha önce aya indiği ortaya çıktı.

Temmuz 1969'da Cheshire'da bulunan Jodrell Rasathanesi'ndeki teleskoplar, Amerikalıları Ay yüzeyine taşıyan Eagle Lander uzay aracını izliyordu.

Astronom Sir Bernard Lovell de uzayın bu bölgesinden gelen telsiz yayınlarını dinliyordu ve Luna 15 adlı insansız Sovyet uzay aracını takip etmeye başladı.

Luna 15 Ay'ın yüzeyinden örnekler aralar, ABD misyonu öncesinde Dünya'ya dönecekti.


Jodrell'in Lovell radyo teleskopundan ortaya çıkan ve arşivlerde gizlenmiş kayıtlar, Rus uzay aracının Ay'ın yörüngesinde dönerken, yüzeyine 21 Temmuz'da saat 15.50'de çarptığını söylüyor. Bu Amerikalıların Ay'a adım atmasından birkaç saat önceye denk geliyor.


Yeni ortaya çıkan kayıtlarda Jodrell Rasathanesinin kurucusu Sir Bernard'ın arka planda sesi de duyuluyor. Astronom, Luna 15'in yörüngesinde bir değişiklik olduğunu ve ABD'nin iniş sahasına doğru yaklaştığını belirtiyor. Daha sonra 'Moskova'daki bir kaynaktan' uzay aracının Ay'a iniş yapacağı öğreniliyor.

Jodrell'in kontrol odasındaki insanların sesleri de kayıtlarda duyulor. İnsanlar, Luna 15'in çarpmadan önceki son dakikalarında "İniyor" "Çok hızlı iniyor" diye bağırıyor. (Gazeteport)