Sabah olmasın!

Sabah olmasın!
Sabah olmasın!
'Eski Dostlar', iki büyük aktörün sırtında yükselmeye çalışırken, onların 'serbest vezin' oyunculuk tarzıyla sendeliyor aynı zamanda.
Haber: MURAT ÖZER - cinemozer@gmail.com / Arşivi

Büyük yıldızlar, ışıldamaya devam edecekler kuşkusuz, soluklaşıp yok olmayacaklar hiçbir zaman . Ama onların ışıltısını ‘doğru’ değerlendirmediğinizde, etkilerini de minimize ediyorsunuz, ki Fisher Stevens’ın yönettiği ‘Stand Up Guys / Eski Dostlar’ da aynı yolun yolcusu gibi.
Elinizde Al Pacino ve Christopher Walken gibi iki büyük aktör var ve sonuna kadar onlarla yürüyen bir film yapmak istiyorsunuz. Güzel fikir, hatta harika! Ama bu ikiliyi yönetebilecek ‘cesaret’ de gerekiyor bu fikri harekete geçirmek için. Hikâyeniz de iyi aslında: Dostlardan biri, 28 yıl sonra hapisten çıkıyor. Diğeriyse ertesi sabah saat 10’a kadar onu öldürmek zorunda... ‘Çatışma’ ortada, fazla da harekete ihtiyaç yok gibi. İlk senaryosunu kaleme alan Noah Haidle’ın metni, aktörlükten ekmeğini yiyen yönetmen Fisher Stevens’ın elini güçlendirmiyor pek. Senaryo , baştan belirlenmiş güçlü çatışmayı aksiyonla zenginleştirmeye çalışıyor zira. Oysa, başlangıç noktasının talep ettiği ‘muhasebe’ üzerinden gidilmesini istiyor bu film; iki eski dostun ortadaki ‘ayraç’tan kaçınma hamlelerini görmeyi bekliyoruz biz de.
Oyuncu yönetimine gelince, orada da yeterince ‘yönetici’ değil Stevens. “Benim onları yönlendirmeme gerek yok, haddime mi?” tadında bir yaklaşım seziliyor. Böylece, Walken ve özellikle de Pacino’nun kafalarına göre takıldıkları ‘serbest vezin’ bir oyunculuk tarzı öne çıkıyor. Evet, işlerini yapıyor bizimkiler, ama rahatlığın ucu açık olmasıyla gevşemekten de kurtulamıyorlar. Hikâyenin içinde elleri cepte gezinmeye başlıyorlar.Yine de iki aktörün (onlara kısa rolüyle Alan Arkin’i de ekleyebiliriz) kimi anlara yansıttıkları ışık, görmezden gelinir gibi değil. Özellikle finale doğru bakışlarına hapsolan ‘soru işaretleri’, bizi ‘Eski Dostlar’ hakkında daha fazla kötü şey söylemekten alıkoyuyor.


  ETİKETLER:

  Sabah

  ,

  aktör

  ,

  film

  ,

  senaryo

  ,

  zaman