Sabahattin Ali'den mektuplar

Sabahattin Ali'den mektuplar
Sabahattin Ali'den mektuplar
Sabahattin Ali'nin eşine ve kızına yazdığı mektuplar Yapı Kredi etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sabahattin Ali’den eşi ve kızına mektuplar: Canım Aliye, Ruhum Filiz...

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Canım Aliye, Ruhum Filiz kitabında çoğu Osmanlıca olan orijinal mektup ve kartlar, Sabahattin Ali’yi nişanlı, eş ve baba olarak tanımamızı sağladığı gibi, onun aşkı, evliliği ve aile hayatını nasıl yaşadığını da gösteriyor; coşkulu bir aşık, sorumlu bir eş, sevecen bir baba...

Büyük sıkıntıların yaşandığı çalkantılı dönemlerde bile ailesinin sorumluluğunu taşıyan bir yazarın eş ve baba olarak portresini çizen bu mektuplar, Sabahattin Ali’yi yakından tanımamızı sağlıyor.

1935 ve 1948 yılları arasında Sabahattin Ali’nin eşi ve kızana gönderdiği mektuplardan bazılarında Sabahattin Ali şöyle yazmış:
“Bundan sonra hiç kimse sana benim kadar yakın olmayacak. Beraber Almanca öğreneceğiz, ben İngilizce öğrenmek istiyorum, beraber İngilizce dersi alacağız, ben kitaplar tercüme edeceğim, bunları beraber okuyacağız, neşeli ve kederli olacağız, ne olursa olsun, bütün bunlar hep beraber, hep ikimizin iştirakiyle olacak ve başka hiç kimse karışmayacak.”
Tarihsiz bir mektuptan

“Sen nasılsın? Keyfin yolunda mı? Sevgilim, Filiz’im nasıl? Onun bir fotoğrafçıda, hiç olmazsa vesikalık bir resmini çıkartıp gönder. Kendinin de bir resmini yolla. İkinizi de fevkalade göreceğim geldi.”
24. VIII. 1944 tarihli mektuptan

Canım Aliye, Ruhum Filiz
Sabahattin Ali
Yayına hazırlayan: Sevengül Sönmez
159 Sayfa, 10 TL
Yapı Kredi Yayınları