Sağlığına duacıyız

Sağlığına duacıyız
Sağlığına duacıyız
Ağır bir zatürreeyi arkasında bırakan George Michael, yeni bir albümün heyecanını aratmayan konser kaydı 'Symphonica'yla karşımızda.
Haber: SARP DAKNİ / Arşivi

Yıl 2011.. Zagreb’deki Arena Zagreb’de dev kırmızı kadife perdelerin aralanıp pop tarihinin kuşkusuz en önemli figürlerinden biri olan George Michael’ın görüneceği anı bekliyorduk. Kariyerinden titizlikle seçtiği şarkıları kendisine eşlik eden mükemmel bir orkestra eşliğinde seslendirdiği ‘Symphonica’ , turne yapmayı hiç sevmeyen sanatçının 30 yıllık kariyerinde (sadece üç gecelik ‘Live in Australia’yı saymazsak) çıktığı dördüncü konserler zinciriydi. Ancak talihsizlik onun peşini bırakmadı. Suratımıza aşırı mutluluktan kolay kolay silinemeyecek bir gülümseme yerleştiren Zagreb konserinden sadece iki ay sonra, 20 Kasım gecesi Viyana’da sahneye çıkmasına tam iki saat kala başlayan şiddetli karın ağrısı yüzünden hastanelik olan Michael’ın ağır bir zatürree geçirdiği ve kalan tüm konserlerin belirsiz bir tarihe ertelendiği açıklaması milyonlarca hayranını endişeye boğdu. Ama hikâyenin sonu mutlu bitti. Sağlığına yeniden kavuşan sanatçı, söz verdiği gibi ertelediği konserlerin büyük bölümünü de gerçekleştirdi.
Kariyerinin ilk canlı kaydı ‘Symphonica’, Michael’ın birlikte çalıştığı ve geçen mart ayında 79 yaşında hayatını kaybeden prodüktör Phil Ramone’un geride bıraktığı son çalışma oldu. Bu açıdan bakıldığında onun için buruk bir anı olarak kalacağına da kuşkumuz yok. Her ne kadar bir konser albümü olsa da ilk kez seslendirdiği bazı şarkıların da yer alması sebebiyle 2004 tarihli ‘Patience’dan beri kollarımızın arasına aldığımız ilk George Michael albümü (tabii arada 2006 tarihli toplaması ‘Twenty Five’ var) oluşu ‘Symphonica’yı daha özel kılıyor.
Yayımlandığı hafta 50 bin kopya satarak Kylie Minogue’un ‘Kiss Me Once’ını tepetaklak edip İngiltere listelerine zirveden yerleşen albüm iki farklı versiyonla piyasaya sürüldü. 11 Nisan’da Avea Escape to Music serisi kapsamında İstanbul ’da sahne alacak Rufus Wainright’ın ‘Going to a Town’ ve The Police’den ‘Roxanne’ yorumlarının yanında kariyerinin en iç acıtan çalışmalarından biri olan ‘You Have Been Loved’ın yer aldığı Deluxe edisyonu edinmenizi tavsiye etmemiz kaçınılmaz. Sananda Maitreya adını alarak geçmişine anlaşılmaz bir sünger çeken Terence Trent D’Arby imzalı ‘Let Her Down Easy’nin lokomotifliği üstlendiği ‘Symphonica’, ‘Praying For Time’, ‘Cowboys and Angels’ ve ‘A Different Corner’ gibi efsanevi George Michael klasiklerinin senfonik versiyonlarının yanında ‘Idol’, ‘Brother Can You Spare a Dime’ ve elbette ‘The First Time Ever I Saw Your Face’ gibi tüylerinizi dimdik edecek olağanüstü yorumları da bünyesinde barındırıyor. Hiç şüphesiz bu yılın en iyi kayıtlarından biriyle karşı karşıya olduğunuzu biliniz.