Sağlık Bakanlığı: Yasal düzenleme yapıp zorunlu aşıya devam edeceğiz

Sağlık Bakanlığı: Yasal düzenleme yapıp zorunlu aşıya devam edeceğiz
Sağlık Bakanlığı: Yasal düzenleme yapıp zorunlu aşıya devam edeceğiz
Çocuklara zorunlu aşı tartışması konusunda Sağlık Bakanlığı'ndan flaş açıklama. Anayasa Mahkemesi'nden geçen hafta çıkan "Anne-baba rızası olmadan zorunlu aşı olmaz" kararına karşılık, bakanlık "Yasal düzenleme yaparak zorunlu aşıya devam edeceğiz" dedi.

RADİKAL - Geçtiğimiz hafta Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından verilen 'anne-baba rızası olmadan çocuğa zorunlu aşı yaptırılmasının Anayasa'ya aykırı olduğu' yönündeki kararı üzerine Sağlık Bakanlığı'dan bir açıklama geldi. Bakanlık müsteşarlığından yapılan açıklamada, düzenleme yapılarak zorunlu aşı uygulamasına devam edileceği duyuruldu. 
Çocuklara 'zorunlu aşı' konusunda ebeveyn rızası aranıp aranmayacağı meselesi, geçtiğimiz temmuz ayında bir kere daha gündeme gelmiş; Radikal olarak meselenin tıbbi ve hukuki boyutlarını bir yazı dizisiyle ele almıştık. Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de büyük tartışma yaratan konuya ilişkin AYM'den şu karar çıkmıştı: "Anne-baba rızası olmadan çocuğa zorunlu aşı yaptırılması Anayasa’nın ‘kişinin dokunulmazlığı, maddi ve manevi varlığı’nı düzenleyen 17’nci ve ‘temel hak ve hürriyetlerin ancak kanunla sınırlanabileceğine’ ilişkin 13’üncü maddesine aykırıdır."

'Aşıyla otizm arasında bilimsel bir ilişki yok'

Bu karar sonrası bugün Sağlık Bakanlığı'ndan bir açıklama geldi. Bakanlık müsteşarlığından yapılan açıklamada "Yasal düzenleme yapıp zorunlu aşı uygulamasına devam edeceğiz" denildi.