'Sağlıklı şişmanlık diye bir şey yok'

'Sağlıklı şişmanlık diye bir şey yok'
'Sağlıklı şişmanlık diye bir şey yok'
Araştırmalar, sağlıklı obezlik düşüncesinin bir efsaneden ibaret olduğunu ortaya koydu.

Araştırmalar, sağlıklı obezlik düşüncesinin bir efsaneden ibaret olduğunu ortaya koydu. 60 bin kişi üzerinde yapılan araştırmalara göre kolesterol, tansiyon ve şeker seviyesi normal bile olsa vücuttaki fazla yağ sağlık açısından hâlâ risk oluşturuyor. Daha önce ise bireyin sağlıklı olması halinde fazla kilonun sağlık açısından tehdit teşkil etmediği düşünülüyordu.

BBC'nin haberine göre bin kadar yayımlanmış araştırmanın bulgularının incelendiği araştırma kapsamında Toronto'daki Mount Sina Hastanesi'nden araştırmacılar, kalbin 10 yıldan uzun süre gözlenmesi durumunda aşırı kilo bakımından sağlıklı bir durum sözkonusu olmadığını gördü. Fazla kilolu olup da metabolik olarak sağlıklı görünen kişilerin zamanla artan bir risk unsuru barındırdığı düşünülüyor.

Araştırma lideri Dr Ravi Retnakaran, bu durumun sağlıklı obezite diye bir olgunun varlığı konusunda kuşku yarattığını belirtti. Retnakaran, "Bu veriler obez olup da sağlıksız olan kişiler kadar obez olup da metabolik olarak sağlıklı olan kişilerde de kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölüm riskinin arttığını gösteriyor" dedi.


  ETİKETLER:

  obezite

  ,

  BBC

  ,

  Kalp