Sahne klasik resmin

Sahne klasik resmin
Sahne klasik resmin

Fausto Zonaro/ Domeke Savaşı

Contemporary İstanbul ekibi şimdi de hat, tezhip gibi geleneksel sanatları, klasik ve modern resmi bir araya getiren All Arts İstanbul'u hayata geçiriyor. Bugün başlayan fuarda 260 sanatçının 880 eseri yer alıyor.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Kısa sürede Türkiye sanat ortamında prestijli bir noktaya yerleşen çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul ’un ekibi, bu kez yepyeni bir fuar için kolları sıvadı. İlki 18-21 Nisan tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek, yeni uluslararası sanat fuarı All Arts Istanbul, geleneksel sanatları, geleneğin çağdaş yorumlarını, klasik resmi ve modern yapıtları bir arada sunacak. Fuarda, Türk ve Osmanlı geleneksel sanatlarından antika ve modern sanata geniş bir yelpaze içinde, 260 sanatçının 880 sanat eseri bir arada görülebilecek.
Koleksiyonerleri, sanatçıları bir araya getirecek, kurumlara kendilerini sunma, etkinliklerini tanıtma olanağını verecek bu yeni fuara, galeriler, kurumlar ve müzayede evlerinin yanı sıra sahaflar, ustalar, zanaatkârlar, antikacılar ve yayınlar katılacak. 

Üç ayrı kategori 

Özel koleksiyonların da görülebileceği All Arts İstanbul sanat fuarı, üç ayrı kategoriden oluşacak. Birinci bölümde klasik Türk sanatları yani gelenekli sanat icra eden ustalara yer verilecek. Bu bölümde yazma, hat, halı, seramik ve çini, bakır, keçe, cam, mücevher, tespih, tezhip, minyatür, sedef, kat’ı, ebru, kalem işi, cilt, dokuma, ahşap oyma olmak üzere 18 kategoriden 80 usta ve sanatçı yer alacak. İkinci bölümde antika, resim, çini, efemera, kuyum, halı, nümizmatik (sikke ve madeni paralar) - örnekleri yer alacak. Üçüncü bölümde ise modern ve çağdaş sanat örneklerinin sergileneceği galeriler bulunacak. Özel koleksiyonların yanı sıra en önemli üç koleksiyondan seçilen eserlerle gerçekleştirilecek küratoryal serginin de görülebileceği fuar sanat kurumları, sanat yayınları, kitapçı ve sahaflar ile beraber 100’ün üzerinde katılımcıyı ağırlayacak.
Fuar, katılımcılarına, sanatçıların stüdyolarına ziyaretler; müze ve özel koleksiyonlara rehberli turlarla birlikte seminer, konferans ve atölye çalışmaları gibi paralel programları da sunacak. Konferans serisi kapsamında sanat profesyonelleri, ‘Oryantalist Resmin Türk Resmi Üzerindeki Etkisi’, ‘Geleneksel ve Klasik Sanat Eserlerinde Ekspertiz’, ‘Geleneksel Sanatlarda Sanat Eleştirisi’, ‘Restorasyon ve Konservasyon’, ‘Antikada Satın Alma Süreçleri’ gibi konu başlıkları üzerine konuşacak. Konferans serisinin öne çıkan etkinlikleri arasında, Louvre Müzesi bilimsel danışmanı Charlotte Maury, restoratör Şenay Onuk ve Prof. Dr. Filiz Yenişehirlioğlu’nun İstanbul Zeyrek’te bulunan ve Mimar Sinan tarafından Barbaros Hayrettin Paşa adına inşa edilen Çinili Hamam üzerine konuşacağı ‘İstanbul’da Bir Hamam ve Osmanlı Çinileri’ başlıklı etkinlik var. 

‘Dünyada bir benzeri yok’ 

Radikal’in de sponsor olduğu fuarın dün sabah yapılan basın toplantısında, geleneksel sanatlara dönük yoğun ilginin, modernleşmenin aracı olan sanata yatırım ihtiyacının bugün artık elle tutulur halde olduğunu belirten All Arts Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, sözlerini “Dünyada bir benzeri daha olmayan bir fuar gerçekleştiriyoruz ve bunu Türkiye’nin geleneksel birikimine borçluyuz” diyerek bitirdi. All Arts Istanbul Genel Koordinatörü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman ise; “All Arts Istanbul, Türkiye’de üretilen ve evrensel düzeyde örneklere sahip olmakla birlikte müzayedeler ve bazı sınırlı ilişkiler dışında yeterli bir tanıtım ve pazarlama zemini bulamayan geleneksel sanat eserleri için platform yaratacak. Bugüne kadar ellerindeki birikimi sadece müzayedelerde değerlendiren koleksiyonerlere sahip oldukları değerli nesneleri fuarda sunmak, tanıtmak, gerektiğinde satmak imkânına kavuşturacak, mevcut koleksiyonların zenginleştirilmesi, dönüştürülmesi için fırsat yaratacak” diye konuştu.

DANIŞMA KURULU

Fuarın danışma kurulunda Prof. Nurhan Atasoy, Beşir Ayvazoğlu, Beyhan Bağış, Doç. Emin Mahir Balcıoğlu, Faruk Bayrak, Ahmet Benli, Cafer Bozkurt, Tayfun Demirören, Prof. Uğur Derman, Haldun Dostoğlu, Levent Erden, Dr. Sinan Genim, Remzi Gür, Doç. Ahmet Haluk Dursun, Prof. Gül İrepoğlu, Prof. Mustafa İsen, Yusuf İyilik, Prof. Hüsamettin Koçan, Fehmi Koru, Doç. Nazan Ölçer, Ömer Faruk Şerifoğlu, Jale Tantekin, Cumhur Güven Taşbaşı, Doç. Gülname Turan ve Necla Zarakol var.