Sahneden bir yıldız daha kaydı

Sahneden bir yıldız daha kaydı
Sahneden bir yıldız daha kaydı
Tiyatronun usta isimlerinden Metin Serezli 2.5 yıldır mücadele ettiği akciğer kanserine yenik düştü. Sezerli'nin cenazesi yarın toprağa verilecek.

Tiyatro ve sinema sanatçısı Metin Serezli dün sabah evinde hayatını kaybetti. 2.5 yıldır akciğer kanseri tedavisi gören 79 yaşındaki sanatçının ölüm haberini eşi Nevra Serezli duyurdu. “Bu sabah 07.10’da son nefesini verdi. Ne söyleyeceğimi bilmiyorum, çok üzgünüm. Kendisi özellikle anma töreni yapılmamasını istedi” diye konuşan Nevra Serezli Metin Serezli’nin ölüm anında kendisinin ve oğlunun da yanında olduklarını anlattı. Hayatı boyunca çok sayıda oyun ve filmde rol alan Metin Serezli’nin cenazesi salı günü öğle vakti Teşvikiye Camisi’nde kılınacak namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
Oyunculuğunun yanı sıra seslendirme sanatçılığı da yapan Serezli, 1934’te doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü, Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi bölümlerinde okudu. 1954’te İstanbul Üniversitesi Gençlik Tiyatrosu’nda amatör olarak oyunculuğa başlayan Serezli, Erlangen, Bristol ve Avignon festivallerine oyuncu ve Türkiye delegesi olarak katıldı. 1955’te Dormen Tiyatrosu’nun ilk oyunu olan ‘Papaz Kaçtı’ komedisi ile profesyonel tiyatro hayatına başlayan sanatçı, ölümüne dek tiyatroyu bırakmadı. Dormen Tiyatrosu, Şan Tiyatrosu, Altan Erbulak ile birlikte kurduğu Çevre Tiyatrosu ve son yıllarda görev aldığı Tiyatro İstanbul’da 100’den fazla oyunda rol aldı, 28 oyun ve 5 müzikali yönetti.
200’den fazla radyo oyununda yönetmen ve oyuncu olarak görev alan sanatçı, 50’den fazla film çevirdi, birçok dizide oyuncu olarak görev yaptı. Uzun yıllar Levent Kırca’nın komedi programı ‘Olacak O Kadar’ ekibinde yer alan Serezli son yıllarda eşi Nevra Serezli ile birlikte ‘Sihirli Annem’ dizisinde rol almıştı. Oyuncu, Avni Dilligil, Afife Jale, Üniversiteler Birliği, İsmail Dümbüllü ve Lions en iyi oyuncu ödüllerinin sahibiydi.

42 yıllık aşk

Nevra ve Metin Serezli çifti tam 42 yıl aynı yastığa baş koydu. İki sanatçı 1966 yılında tanıştı, 1968’de evlendi. Bu evlilikten Selim ve Murat adını verdikleri iki oğulları oldu. Murat Serezli, anne ve babası gibi oyunculuğu seçti. Bir birlerine aşk ve sevgiyle bağlı olan çift, birçok kez aynı sahneyi de paylaştı. Serezli çifti, evliliklerinin bu derece sağlıklı olmasını sırrını “Kavga etsek bile yatağa küs girmiyoruz” diyerek açıkladı.

Tiyatroda önemli bir ekoldü


Demet Akbağ: Kayıplarımızın yeri asla dolmayacak Metin Serezli de onlardan biri.
Serra Yılmaz: Metin Serezli dünyamızdan göçmüş, çok üzüldüm çocukluk aşkımdı...
Levent Kazak: Metin Serezli sadece oyuncu-yönetmen değil, Türk tiyatrosunda bir dönem, bir ekoldü. hocaydı, farce’ın büyük ustasıydı. başımız sağ olsun.
Okan Bayülgen: Metin Serezli sen benim bilincimsin! Hafızamsın! Yaşlan ama ölme! Hep ölürseniz toplumda bunama başlar! Zaten yalnızız Metin Ağabey!
Sinan Tuzcu: Huzur içinde uyu. Çocukluk mu dersiniz, hayran olmak mı, bilmiyorum, kimi adamlar hiç ölmez sanıyorsun, süper Kahraman gibi.
Ragıp Savaş: Metin Serezli bir İstanbul beyefendisiydi. Nevra abla ve Metin abi Devlet Tiyatroları sanatçısı yengem ve amcam, Semra- Turgut Savaş’ın da yakın arkadaşlarıydı. Nevra Abla’ya oğullarına sabırlar. En önemlisi harika bir çiftti Nevra- Metin Serezli. Büyük ve saygı dolu bir aşktı ...
Zeki Alasya: Sadece tiyatroya değil sinema ve dublaj sanatına da çok büyük katkıları var. Hayatı boyunca asla sıradanlaşmamış bir oyuncu. Onu çok arayacağız.
Gülriz Sururi: Dormen Tiyatrosu’nda ilk partnerimdi. Hayatımdaki yeri hiçbir zaman doldurulamayack. Futbolcu çocuktan büyük bir tiyatrocu çıkarmayı bildi.
Kerem Alışık: Birçok kez sahneye çıkıp izleyenleri büyülediğin Ankara Şinasi Sahnesi’nde bugün matinede alkışlarla seni uğurluyoruz ustamız Metin Serezli..
Sunay Akın: Bir tane değil, bir takım yıldız kayboldu sanat dünyamızdan.
Sermiyan Midyat: Çok üzücü gerçekten. Usta oyuncu, iyi insan, güzel kalp, büyük centilmen Metin Serezli...